Lazer kısırlık yapar mı koltuk altı lazer uygulaması lenf bezlerini etkiler mi?

Özellikle kadınların istenmeyen tüyleri aldırmada sıklıkla kullanılan lazer-epilasyon uygulamaları neredeyse vazgeçilmezi oynuyor!

Lazer kısırlık yapar mı koltuk altı lazer uygulaması lenf bezlerini etkiler mi?

Kadınların istemeyen tüylerden kurtulmak için son dönemlerde sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden bir de lazer ve epilasyondur. Bu yöntem neredeyse kadınlar için artık vazgeçilmezi oynuyor! Ancak kadınlar ne kadar tercih etse de bazı bilgiler kafa karışıklığına da neden oluyor. Lazer ve epilasyon hakkında bilimsel geçerliliği olmayan bazı doğru bilinen yanlışaları elmaelma.com okurları için derledik...

LAZER-EPİLASYON KISIRLIĞA NEDEN OLUR MU?

Etrafınızdakilere lazer ve epilasyon konusunu açtığınızda yaptırmayı düşündüğünüzde veya yaptırdığınızı söylediğinizde genellikle aynı cümleleri ''Kısırlık yapıyormuş ama...'' sıklıkla duyuyoruz. Ancak bu tarz bilgilerin doğruluk payı yoktur. kısırlık gibi sorunlara neden olmaz. Lazer-epilasyon sadece yüzeydeki kılları yok etmek amacı ile kıl kökündeki kılları yok etmede etkilidir. Genital bölgedeki uygulamalar ise yumurtalıklara uzak olan kıl kökünde etkili ısı enerjisi vermektedir. 

KOLTUK ALTI LENF BEZLERİNE ZARAR VERİR Mİ?

Sıklıkla duyduğumuz bir diğer cümle ise ''Koltuk altı lenf bezlerine zararlıdır!'' gibi cümlelerdir. Ancak koltuk altındaki lenf bezleri yaklaşık 2 veya3 cm derinlikte yer alır. Lazer ışınları kıl kökünde etkili olduğu için lenf bezlerine ulaşması imkansızdır. Böylelikle bilinen bir diğer doğru bilinen yanlış ise lazer-epişasyon koltuk altı lenflerde etkili olmaz veya herhangi bir lenf hastalığına neden olmaz.

Yorumlar