Yazın çillerin çıkması nasıl önlenir? Cildi bol bol serin tutmayı deneyin!

Yaz aylarında güneşe maruz kalan ciltte çil oluşumunu önlemek için cildinizi bol bol serin tutmaya özen gösterin! İşte yazın çillerin çıkmasını önlemenin yolu!

Yazın çillerin çıkması nasıl önlenir? Cildi bol bol serin tutmayı deneyin!

Güneşin zararlı ışınlarından cildi korumak ve yazın ciltte çillerin artmasını önlemek için cildinizi olabildiğince serin tutun! Her ne kadar çilli yüz güzellik trendlerinin değişmeyen modası olsada yaz aylarında vücutta daha fazla çil çıkmaması için anlınması gereken önlemleri göz önünde bulundurmada fayda var! Peki yazın güneşte daha fazla çil çıkmaması için ne yapmalı? Medikal Estetik Uzmanı Biyolog Mehmet Kandil, yaz aylarında ciltte daha fazla çil çıkmaması için alınması gereken önlemler hakkında önemli uyarılarda bulundu!

Güzelliğin yanı sıra sağlık açısından da çillerin önemine dikkat çeken çil eğilimlilerin güneşyanığı ve cilt kanseri riski altında olabileceğine değinerek, çilleri korumaaltında tutabilmenin, cilt bakımı açısından ipuçlarını verdi ve şöyle konuştu: “Deride daha aktif melanin hücrelerinin bulunması çilli oluşun metabolik nedenidir. Bu, genetiktir. Çil eğilimli insanlar, lekelerle doğmazlar. Yeni doğanbebekte çil göremezsiniz. Ancak pigment hücreleri yaşla beraber yüzeyeçıkar. Bu yüzden iki yaşından sonra görülmeye başlar. Melanin birikimi sıcağave güneş ışığına maruz kalmaktan kaynaklanır. Çok kalabalık ve bitişik olmaya başlayan çiller belirginşekilde koyulaşmaya başladıklarında, muhtemelen güneşte fazla kaldığınızın işaretidir.

Çillerin Artmaması için Cildi Serin Tutun!

Çilleri sevimli tutmanın ilk kuralı, daha fazla üretiminin önlenmesidir. Sadece güneş ışığı değil, sıcak havada çil üretimini arttırır. Cilt; güneş ışıklarına, sıcaklığına, sauna sıcaklığına maruz kalırsa melanin aktivitesini tetikler, daha koyu çiller oluşmasına neden olur. Uzun süredir, insanlar doğrudan güneş ışığının uyarıcı olduğunu düşünüyorlardı, ancak şimdi ısının da büyük bir renk değişikliğine neden olduğunu biliyoruz. Kırmızı, aşırı ısınmış bir yüz, pigment hücrelerini uyandıracaktır. Yüzünüzü aşırı ısınmadan korumak için; havuza atlayın. Yüzünüzü çok sıcak hissettiğinizde serin bir cisim uygulayın örneğin; bir su şişesi gibi. 

Güneşlendikten sonra cildinizi buzlu suile tampon yapın; veya dondurucuya 20 dakika boyunca atabileceğiniz birsoğutma jeli maskesi uygulayın. Soğutma hidrasyonu sağlamak için bitki özlerini, gliserinli bir maskeyi uygulayabilirsiniz.

C Vitamini İle Çilleri Kontrol Altında Tutun!

Çilli yüzlerin artış göstermemesi için bir cilt bakım bileşenine başvurabilirsiniz. C vitamini bunlardan biri olabilir. İyi formüle edilmiş bir C vitamini serumu, çilleri kontrol altında tutmak için melanin hücrelerinin baskılanmasına yardımcı olabilir.  

Cildin Dökülmesine Dikkat Edin!

Cilt rengininsolmasını yönetmenin anahtarlarından biri düzenli olarak peeling yapmaktır. Çünküölü yüzey hücreleri çillerde bulunan fazla pigmentin çoğunudepolar. Eksfolyiasyon asitler (ölü deri uzaklaştırıcılar), nazik yüzfırçaları, dermapiling ve temizlik fırçaları ile yapılabilir. Bu yöntemlerdenbazıları, özellikle kimyasal eksfoliyasyonlar, cildinizi güneşe karşı dahahassas hale getirir. Bu nedenlekimyasal eksfoliyasyonlardan yaz aylarında kaçınılması gerekmektedir.

Güneş Koruyucunuzu Yanınızdan Ayırmayın!

Güneş altında veyabulutlu bir günde, açık havada, her 90 dakikada bir kalın bir katman şeklindecildinize güneş koruyucu uygulamalısınız.Güneşe maruz kalanalanlarda, özellikle yüzünüzün merkezinde çok sayıda, düzensiz bir sınır,kaşıntılı çil varsa, onlarda herhangi bir değişiklik olup olmadığını izleyin. Çillerdenbirinin diğerlerinden farklı görünmesini sağlayan renk değişimleri varsa ihmaletmeden bir dermatologa görünüp zararsız bir çil olduğundan emin olun.

Yorumlar