Bartholin kisti neden olur eğer vajina girişinde şişlik hissediyorsanız...

Vajinada ıslaklık sağlayan Bartholin bezlerinin iltihaplanmasıyla oluşan kistler nasıl tedavi edilir? İşte Bartholin kisti hakkında her şey ...

Bartholin kisti neden olur eğer vajina girişinde şişlik hissediyorsanız...

Vajinayı ıslatarak cinsel ilişki sırasında penisin vajinaya daha kolay girmesini sağlayan barthelon bezlerinin tıkanması kist ya da abse oluşturabilir. Peki kadınların genital bölgelerinde oluşan iltihaplanmayla meydana gelen bartholin kisti nedir ve nasıl oluşur? Bazen yürümeyi bile zorlaştıracak ağrıya sebep olabilen çoğu zaman ise kendini yumuşak bir şişlikle gösteren bartholin kisti genital bölgenin neresinde oluşuyor ve nasıl tanı konulur? Elmaelma.com olarak sizler için bu soruların yanıtlarını araştırdık...

Bartholin Kisti Nedir ve Nasıl Oluşur?

Bartholin kisti üreme çağında olan kadınlarda çoğu zaman ağrısız bir şişlik olarak hissedilen bir genital bölge enfeksiyonudur. Bartholin bezleri adı verilen ve vajinanın iki tarafında yer alan bu bezlerin kanalında oluşan iltihaplanma ile bu çift bezlerin vajinaya salgı akıttığı kanalda tıkanmalar oluşur ve kesenin içi bu salgıya dolar. Böylece bartholin kistleri denilen yapı meydana gelir.

Bu kist türü genellikle 20-29 yaş aralığındaki kadınların %2'sinde görülmektedir. Şişlikler dış dudaklarda iki veya tek taraflı olarak bulunabilir. 

Bartholin Bezleri Ne İşe Yarar? 

Bartholin bezleri kızlık zarının hemen üzerindedir ve vajinanın girişinde sağlı sollu olarak bulunurlar. Asıl görevi cinsel ilişki sırasında vajinanın ıslanmasını sağlayarak ilişkiyi kolaylaştırmasıdır.

Bartholin Kisti Tanı ve Tedavisi

Oluşumunda bakteriler yoluyla oluşan enfeksiyonların etkili olduğu barthelon kistine vajinal muayene sırasında tanı konabilir. Antibiyotik tedavisi, ağrı kesici ve apsenin boşaltılması tedavi seçenekleri arasındadır.

Eğer patlamış ve küçülmüş haldeyse bu bir absedir. Absenin boyutunun küçük olduğu bazı durumlar endişe gerektirmez. Birçok vaka kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak içi iltihap dolu ve büyük bir bartholin kisti oluşumu gerçekleşmişse kendiliğinden geçmez ve cerrahi müdahale ile aldırılması gerekebilir. 

 Özelikle genç kadınların cinsel yaşamlarının sağlıklı bir şekilde  sürmesi için Bartholin bezlerini koruması önemlidir.

Yorumlar