Zeytinyağının faydaları nelerdir yaşlanmayı geciktirmede bir numara!

Uzun süreli bir geçmişe sahip olan zeytinyağın insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Peki zeytinyağının faydaları nelerdir? İşte zeytinyağın faydaları...

Zeytinyağının faydaları nelerdir yaşlanmayı geciktirmede bir numara!

Çok uzun süreli bir geçmişe sahip olan zeytinyağının insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor. Birçok derde deva olan zeytinyağının faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız. Mısır Uygarlığının kullanmaya başlaması ile günümüze gelen zeytinyağının insan sağlığına birçok faydası vardır. Besin olarak tüketildiği gibi kozmetik, cilt sağlığı ve çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Kullanım alanları içerisinde en yaygın olarak yemeklerde kullanılır. Türk mutfağında zeytinyağlı yemekler oldukça önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı yaşamın sırrı olarak bilinen zeytinyağı güçlü bir antioksidandır vücudu zararlı toksinlerden arındırır. Şifa deposu olan zeytinyağının faydalarını sizler için derledik. İşte zeytinyağının inanılmaz faydaları... 

Saç sağlığını korur

Kuru bir saça sahipseniz saçlarınızın yumuşamasında zeytinyağı inanılmaz bir katkı sağlar. İşlemden yıpranmış, kıvırcık ve şekil almayan saçlarda zeytinyağı ile saçlarınıza masaj yaparak kolaylıkla şekil almasını sağlayabilirsiniz. Herkes saçlarının güçlü ve parlak olmasını ister antioksidan açısından zengin olan  zeytinyağını, banyonuzun bir köşesine koyun ve haftada 1 kere saçlarınız nemli iken masaj yaparak uygulayıp bir süre bekledikten sonra şampuan ile yıkayın. Bu işlemi birkaç defa tekrarladığınızda mucizeyi göreceksiniz.

Sindirimi arttırır

Zetinyağının en büyük katkı sağladığı bir nokta da sindirim sistemidir. Basur ve kabızlık gibi rahatsızlıklarda kişilerin belirtilerini azaltarak, bu rahatsızlıkların etkilerini hafifletir. Sindirim sistemini temizlemek ve bağırsak hareketlerini iyileştirmek için ciddi derecede katkı sağlar. 

Cilt sağlığını korur

Özellikle cildi kuru olan kişiler, dirsek ve dizlerde cilt kuruluğu yaşayanlara zeytinyağı birebir. Zeytinyağı son derece iyi bir nemlendiricidir ayrıca güneş, doğum veya yaşlanma nedeniyle oluşan cilt lekelerini gidermek için zeytinyağını direkt olarak kullanabilirsiniz. Banyo sonrası vücut nemlendirici olarak da faydalanabilirsiniz. 

Yaşlanmayı geciktirir

Zeytinyağı, insan vücudunun doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır. Kozmetik ürünlerde de kullanılan zeytinyağı cilde doğal bir parlaklık kazandırır. 

Yorumlar