Düzenli seks ve orgazm yüksek tansiyonu ilaçsız tedavi ediyor!

Georgia Eyalet Üniversitesi araştırmacıları düzenli ve iyi seks hayatına sahip kişilerin yüksek tansiyondan ilaç kullanmadan kurtulabileceklerini ortaya koydu.

Düzenli seks ve orgazm yüksek tansiyonu ilaçsız tedavi ediyor!

Düzenli ve mutlu seksin vücutta yarattığı faydalar saymakla bitmiyor. Ancak Georgia Eyalet Üniversitesi araştırmacılarının bulduğu son fayda sizi belki de tansiyon belasından kurtarabilir. Araştırma sonuçlarına göre, düzenli ve iyi bir seks tansiyonu en az ilaçlar kadar etkili bir şekilde düşürüyor. Düzenli seksin kan basıncını da düzenlediği araştırmalarla kanıtlanmış durumda. 

ABD'li bilim adamları, araştırmaya katılan gönüllülerin seks yaptıkları günlerin ertesinde tansiyon düzenleri ölçüldü. Sonuçlar, sağlıklı ve mutlu edici cinsel aktivitelerden sonra tansiyon değerlerinde yüzde 13'lük düşüş buldular. Araştırmalar sonuçlar konusunda iddialı bir de açıklama yaptılar: Orgazm ne kadar zevkli olursa, ilişkiden sonraki tansiyon değerleri o denli düşük çıktı. 

Araştırmacılara göre, düzenli ve mutlu seksin yarattığı sonuçlar ile tansiyon düzenleyici ilaçların etkileri aynı.

Düzenli seksin vücutta ve tansiyon sisteminde bu denli etkili olmasının nedeni ise mutlu sekste ortaya çıkan oksitosin hormonunun stresi azaltması. Daha düzenli ve mutlu seks yapan kişilerde tansiyon yüksekliğine nedne olan stres azalıyor. 

SEKS YAPARKEN MONİTÖRE BAĞLANDILAR

Öte yandan, araştırmanın bir diğer evresinde çiftler seks sırasında kalp hareketleri izlenen monitörlere bağlandılar ve orgazm yoğunluğunu ortalama 87 ile 66 ile 106 arasında derecelendirdiler.

Katılanlar testlerin başlangıcında ortalama 115 mmHg sistolik kan basıncına sahipti. Seksten sonra 17 mmHg'ye kadar düştü.

Yorumlar