Genital temizliği nasıl yapılır sabun kullanıyorsanız...

Geniltal temizliği nasıl yapılır? İdrar yolları hastalıklarına karşı vajinal temizlikte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var!

Genital bölgenin hijyeni hakkında merak edilen konulardan biri de vajina temizliğidir. Vajina temizliğinde tartışmalara konu olan 'sabun kullanılmalı mı yoksa kullanılmamalı mı?' gibi sıklıkla sorulan ve merak edilen sorunun cevabını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Bektaş Yıldırım şu şekilde yanıtladı...

SABUNLA YIKAMAK DOĞRU MU?

Vajina sabunla yıkanmamalıdır. Çünkü vajinanın içinde asidik bir ortam vardır ve sabunun o asidik ortamı bozma ihtimali çok yüksektir. Ancak, dış genital bölge yıkanabilir. Vajinayı sabunla yıkamak, yanma hissine neden olabileceği gibi bu bölgedeki iyi huylu bakterilerin ve vücut savunma elemanlarının yok olmasına neden olabilir. Bu da ciddi enfeksiyonlara yol açar. Vajina için üretilen temizleme sıvıları sadece dış genital bölge için üretilmiştir.

VAJİNA TEMİZLENMELİ Mİ?

Normalde vücudun dışarıya bakan her bölgesinin kendini temizleme mekanizması vardır. Dolayısıyla vajinanın da kendine özgü temizleme mekanizması bulunur. Vajina içinde sürekli olarak bulunan salgı, içerisinde bakterileri öldürmeye yönelik lökositleri ve bazı iyi huylu bakterileri içerir. Bu sayede vajina hiçbir şey yapılmasa da temiz kalacak bir ortamdır. Temizlemeye yönelik uygunsuz bir şeyler yapılırsa, bu durum vajinanın aleyhine işleyebilir. Vajinanın içi, ekstradan bir enfeksiyon durumu söz konusu değilse temizlenmesi gereken bir organ değildir.

VAJİNA TEMİZLİĞİNDE KOZMETİK ÜRÜNLER KULLANILMALI MI?

Kozmetik ürünlerin içinde birçok kimyasal madde bulunur. Bundan herhangi birine karşı alerjik bir durum söz konusu olursa, “vajinit” denilen çok ciddi vajina enfeksiyonları veya iltihapları oluşabilir. Vajinanın doğal bir bariyeri vardır ve oradaki doğal bakteri ortamı kötü huylu bakterileri uzaklaştırmak için çalışır. Vajinada kozmetik ürün kullanılırsa ve o doğal bakteri ortamı bozulursa enfeksiyonlar meydana gelir. Dolayısıyla, kozmetik ürünleri direkt olarak vajinanın içine uygulamayı önermiyoruz.

Yorumlar