Huzurlu bir regl dönemi

Her ay yaşadığımız regl sancılarını hafifletmek için yapabileceğimiz bazı şeyler var.

Huzurlu bir regl dönemi

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Asena Ayar, adet öncesi gerginlik sendromu ve şiddetli adet sancılarının tedavisi hakkında bilgi verdi: “Rahim kaslardan oluşmaktadır. Bütün kaslar gibi kasılıp gevşeyen rahim, vücudumuzda bulunan bazı maddelerin adet dönemi öncesinde artmasına bağlı olarak o süreçte daha kuvvetli bir kasılma gösterir. Bu kasılmalar zaman zaman kramp şeklinde hissedilen ağrılara yol açar. Kasılmalara neden olan ve ‘prostaglandin’ olarak bilinen maddelerin düzeyi, adet dönemi devam ederken azalmaktadır. Bu azalma, adetin ilk birkaç gününden sonra ağrının azalmasını da açıklamaktadır. Genellikle alt karın bölgesinde ya da belin alt bölgelerinde kendini gösteren ağrılar, bacakların üst kısımlarında da ağrı ve çekilmeyle hissedilir. Bunların dışında; ishal, bulantı, kusma, baş ağrısı ve baş dönmesi de şiddetli adet sancılarında rastlanan diğer şikayetler olarak karşımıza çıkar.”

Adet sancıları yaşamınızın çekilmez kılıyorsa

Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Komitesi’nin (ACOG) verilerine göre; kadınların yüzde 85’inin aylık adet döngülerinde en az bir şikayetten etkilendiği tahmin edilmektedir. Bazı durumlarda ağrılar o kadar şiddetlenebilir ki; kişi günlük aktivitelerini bile gerçekleştiremeyecek hale gelebilir. Ciddi bir hastalığa işaret ediyor olabilir.

Endometriozis (rahmin en iç tabakasının dış tabakalarda veya   dış bölgede de bulunması)


Rahim tümörleri (miyomlar, adenomiosis)


Rahmin farklı pozisyonlarda olması (özellikle arkaya doğru belirgin olarak dönük olması)


Rahim ve komşu organların iltihabi hastalıkları.

Medikal tedavi yöntemleri

Ağrı kesiciler


Hormonal tedaviler (doğum kontrol hapları, hormonlu spiral-Mirena).

Rahatlatıcı öneriler

Uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak karın bölgesine masaj ve sıcak uygulama yapmak


Spor yapmak

B1 ve E vitamini takviyesi

Kalsiyum

Magnezyum ve çinko içeriği yüksek besinler kullanmak


Akupunktur ve refleksoloji TENS adı verilen fizyoterapi yöntemleri

Ağrı kesici kullanırken dikkat

Kadınların büyük çoğunluğunda ilaç kullanma eğilimi vardır. Hekimlerin de şiddetli adet sancılarının tedavisinde sıkça kullandıkları bir yöntemdir. Ancak ağrı kesicilerin adet dönemi  başlangıcının ilk sinyalleriyle birlikte alınmasının daha etkili olduğu unutulmamalıdır.

Doğum kontrolu hapları sancıyı önleyebilir

Adet sancısıyla yumurtlama arasında yakın ilişki vardır.Ağrı kesicilere cevap vermeyen durumlarda doğum kontrol haplarıyla yumurtlamanın ortadan kaldırılması ve kanayan rahim iç tabakasının hacminin zamanla azalmasıyla adet sancısı da sorun olmaktan çıkabilir. Hormonlu rahim içi araçlar da birincil adet sancıları tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir.

Akupunktur


Akupunkturun FDA ( Amerikan Gıda ve  İlaç Dairesi) onaylı olması, yan etkilerinin olmaması  ve çok sayıda bilimsel çalışmayla şiddetli adet sancılarının tedavisindeki etkinliğinin desteklenmesiyle, kullanımı yaygınlaşmakta olan ilaç tedavilerine alternatif bir yöntemdir.
 

Yorumlar