Vajinal kuruluk nasıl geçer?

Vajinal kuruluk şikayeti yaşayan kadınların en sık karşılaştığı 6 durumu sizler için derledik...

Vajinal kuruluk nasıl geçer?

Günümüzde çoğu kadının yaşadığı sıkıntıların başında gelen vajinal kuruluk nedir? Neden oluşur ve nasıl tedavi edilir? Vajinal kuruluk; vajinanın cinsel ilişki sırasında yeterince ıslanma azlığı, kayganlaşmasının normalden az olması sık olarak rastlanılan ve kişilerin hayatlarını olumsuz etkileyen bir cinsel problemdir. Vajinal kurulukta en çok yaşanan sıkıntıları sizler için derledik...

Menopoz

Vajinal kuruluğun başlıca sebeplerinden biri menopozdur. Menapoz öncesinde östorojen seviyesinde görülen azalma vajina duvarını inceltir ve kuru bir hale gelmesine neden olur. Bu durum orgazm olmayı olumsuz yönde etkiler.

Soğuk algınlığı

Soğuk algınlığı veya grip vücutta su kaybına neden olur. Vücudun su kaybetmesi ise vajinada kuruluğa neden olabilir. Hastalık döneminde kullanılan ilaçlar da kuruluğu tetikleyebilir.

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları vücudun ürettiği östrojen ve testestoron hormonlarını bastırır. Bu durum vajinal kuruluğa neden olabiliyor.

Yanlış temizleme ürünleri 


Vajinal kuruluğun bir nedeni de yanlış genital temizlik. Uzmanlar vajinanın kendini temizleyebildiğini ve herhangi bir madde ile temizliğe ihtiyaç duymadığını söylüyor. Bu yüzden genital temizlik için sadece su kullanmak yeterli olabiliyor.

Yeni doğum yapmak ve emzirmek

Doğum sonrası östorojen seviyesindeki değişiklik annede kuruluğa neden olabilir. Aynı şekilde emziren annelerdeki prolaktin artışı östorojen ve testesteron hormonlarını baskılar ve bu durum da vajina kuruluğuna neden olur.

Sigara içmek

Sigara vücuttaki östorojeni olumsuz yönde etkiler ve dolaşım sorunlarını tetikleyerek vajinanın yeteri kadar oksijen alamamasına neden olur.

Vajinal kuruluğun tedavisi

Prolaktin hormonu yüksekliği varsa bu düzeltilebilir. 
Menopozdaki gibi estrojen eksikliği durumunda lokal ve sistemik etkili hormonal ilaç tedavileri uygulanabilir. (Estrojen içeren fitil, ovul veya kremler)
Vajinal enfeksiyonlara bağlı ise enfeksiyonlar tedavi edilebilir.
Disparoni varsa nedenleri araştırılarak uygun tedavi yöntemine geçilmelidir.
Vulvar vestibulit sendromu (vvs) tedavisi cerrahidir.
Cinsel isteksizlik ve uyarılma problemleri cinsel terapiler ile tedavi edilmelidir.

Yorumlar