Seks yapmak vajinayı genişletir mi işte doğru bilinen yanlışlar!

Seks yapmak vajinayı genişletir mi? Cinselliğe dair merak edilen sorular arasında bulunan bu soruya dair tüm merak ettiğiniz cevaplar elmaelma.com'da.

Seks yapmak vajinayı genişletir mi işte doğru bilinen yanlışlar!

Vajinanın genişlemesi birçok kadının ortak problemlerinden ve korkularından biridir. Genellikle sık yaşanan cinselliğin ve normal doğumun vajinayı genişlettiğine inanılmaktadır. Peki işin aslı nedir? Gerçekten de seks yapmak vajinayı genişletir mi? Tüm merak ettiğiniz soruların yanıtlarını elmaelma.com'da bulabilirsiniz. 

SEKS TEK BAŞINA VAJİNAYI GENİŞLETMEZ

Women's Health'e açıklamalarda bulunan Dr. Michelle Metz vajinayı seks sırasında açılıp orjinal haline geri dönen kaslı bir lastiğe benzetiyor. Bu durumda cevap evet gibi gözüküyor ancak ilk cinsel ilişkiniz vajinanızın boyutunun değişmesine neden olabiliyor. Vajinal girişi kaplayan kızlık zarı yırtıldığında vajina girişinin boyutu genişliyor. Jinekolog Metz, farklı penis boyutlarında erkeklerle birlikte olunduğunda vajinal girişin genişleyebileceğini ancak ilişki sonrasında tekrar eski haline döneceğini söylüyor. "Seksin tek başına vajinanızı kalıcı olarak genişletmesi imkansız" diye ekliyor. Vajina kalıcı olarak genişlemese de fazla gerildiğinde kağıt kesiği gibi küçük yarıklar ve sızlamalar olabilir.

Pek çok kadının bu konuyu dert ettiğini belirten kadın sağlığı uzmanı Dr. Jennifer Wider vajina girişinin ortalama genişliğinin 2 ila 3.5 cm arasında değiştiğini söylüyor. "Bazı kadınlar labianın görüntüsünü bazıları ise fazla gevşek oluşunu dert ediyor" diyen Wider, pelvik duvarı egzersizinin vajinal duvarı güçlendirebileceğini ekliyor. Bu şekilde hem cinsel fonksiyonu gelişecek hem de idrar yolu problemleri azalacak.

Yorumlar