Bebeğimle uçabilir miyim?

Dr. Hilda Çerçi Özkan, "bebekle uçak yolculuğu yapmak bir çok aileyi endişelendirse de, bir haftadan büyük sağlıklı bebeklerin uçağa binmesinde hiçbir sakınca yok" dedi.

Bebeğimle uçabilir miyim?

Uçakların seyrettiği yükseklikte basınç çok düşük olacağından, uçakların içindeki basınç genellikle 250 metre yükseklikteki atmosfer basıncına ayarlanır. Sağlık sorunu olmayan kişiler ve yenidoğan bebekler 250 metre yüksekliğe ayarlanan kabin içi basıncında hiçbir problem yaşamazlar.

Birçok havayolu şirketi bir haftadan küçük bebeklerin uçuşunu acil tıbbi bir neden olmazsa kabul etmiyor. Bebek bir haftadan küçükse uçmasında sakınca olmadığına dair bazı havayolu şirketleri doktor raporu isteyebilir.

Uçak yolculuğunun sakıncalı olduğu durumlar nelerdir?


İleri derecede kansızlığı olan, doğumsal kalp hastalığı, ağır akciğer hastalığı gibi hastalıkları olan kişilerin uçak yolculuğu sakıncalı olabilir. Bu kişilerin uçakla seyahat öncesi mutlaka doktoruna danışması önerilir.

Aktif enfeksiyonu olan çocukların hem kendileri için, hem de diğer yolculara  enfeksiyon bulaştırabilecekleri için çok zorunlu olmadıkça uçmaması gerekir. Özellikle bir kulak enfeksiyonu varsa kabin içi basınç değişiklikleri şiddetli kulak ağrılarına yol açabilir. Sinüzitli çocuklarda şiddetli baş ağrıları oluşabilir. İshali olan çocukların uzun süren uçak yolculuklarında sıvı kaybedebileceği için ishal düzelene kadar uçmaları önerilmez.

Uçak yolculuğu enfeksiyon riskini artırır mı?


Bebekler için uçak yolculuğunun enfeksiyon açısından riski artırdığı yönünde kesin bir kanıt olmasa da yolculuk sırasında kabin içi havanın sürekli sirkülasyona girmesi, kabin içi havanın kuruluğu enfeksiyonların bulaşması açısından kolaylaştırıcı faktör olabilir.

Bebeğinizle daha güvenli bir uçak yolculuğu yapabilmek için:


Uçak temizliği gece yapıldığından, sabah uçuşlarını tercih edin.

Yakınınızda hasta bir kişi oturuyorsa ve başka boş yerler varsa oraya geçin.

Uçağın kalkış ve inişlerinde kabin memurlarının direktiflerine göre mutlaka bebeğinizi kucağınıza alın ve ona da kemer takın.

Kulak ağrısını önlemek için kalkış ve inişlerde emzirin ya da biberon verin. Emme hareketi orta kulak basınçlarının eşitlenmesini kolaylaştırır ve bebeği rahatlatır.
Daha büyük çocuklara sevdikleri içecekler ya da cikletler verilmesi de aynı etkiyi sağlar.


Bebeğinizin tıbbi sorunları varsa, doktoruna danışmadan uçak yolculuğu da dahil hiçbir yolculuğa çıkarmayın.

Yorumlar