Bebeğinizi bardağa nasıl alıştırabilirsiniz?

İlk aylarında bebeğinizin vazgeçilmezi olan biberonu bırakma zamanı geldi mi? Bu sürecin zorlu olmaması için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Bebeğinizi bardağa nasıl alıştırabilirsiniz?

Bebeklerin 6. aydan sonra yavaş yavaş bardak kullanmaya alıştırılması gerektiğini belirten çocuk doktorları özellikle anneleri bu süreçte uyarıyor.

Doğru zamanda başlayın

Doğru zamanı ancak gözlemleyerek anlayabilirsiniz. İlk aylarda bebeğinizin ağzına giren bir yabancı cismi otomatik olarak itmesiyle fark edersiniz.

Bu, 'dil itme' refleksidir. Ağzına giren yabancı bir cisim nedeniyle boğulma riskine karşı refleks halindeki tepkisidir. Bu tepki, dudağına bir şey bastırdığınızda da oluşabilir. Ancak 4-6 ay arası dönemde azalarak kaybolduğunu fark edersiniz. Bu da, ben artık ağzıma gelen yiyecekleri öğürmeden yutabilirim anlamına gelir. Böylece ek gıdaya geçebilirsiniz. Aynı zamanda biberon yerine bardakla suyunu içeceğinin ilk sinyalidir.

Aşamalı ilerleyin

Bardak kullanımına 5. ya da 6. ayda başlanabilir. Ancak bu dönemde bebeğin bardağı tutma ve kavrama becerisi yeterince gelişmediğinden yardımınıza ihtiyaç duyar. Bardağı tutun ve içindeki suyu bebeğinizin ağzına değdirin. Ağzındaki çok az miktardaki suyu yutup yutmadığını kontrol edin. Yutmuyorsa, tekrar deneyin. Yutuyorsa, acele etmeden yavaş yavaş birer yudum daha verin. İlk denemelerde yutmayı tam olarak beceremediğinden, suyu ağzının kenarından akıtabilir. Tabii ki bu durum bardağa alıştıkça geçecektir.

Doğru bardağı seçin

Bardağı benimsemesi için renkli, üzerinde sevimli figürler bulunan türleri seçmelisiniz. Yanlarında saplarının olması, tutmasını kolaylaştırır. Bardağın ağzının kapanabilir olmasıysa içindekini sızdırmaması bakımından yararlıdır. Ayrıca bebeklerin birçoğunda 1 yaşına kadar bardağı koyma veya tutma becerisi gelişmez. Bu yüzden bardakları, fırlatabilirler. Uzmanlar normal bir tepki olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle cam yerine CE standartlı, sağlıklı plastikleri tercih etmelisiniz.

Besinleri çeşitlendirin

Önceliğiniz elbette su olmalı. Ancak suyun yanı sıra meyve suyu ya da sütte de verebilirsiniz. 6. ayından sonra taze sıktığınız armut, elma, üzüm veya şeftali sularını da içirebilirsiniz. Bardağa alıştırırken sevdiği içeceklerden başlamalısınız. Böylece bardağı kolayca benimseyebilir. Ayrıca sıvı besinlerin bardaktan içilmesi gerektiğini öğrenir.

Cesaret verin

Bu dönemde onu cesaretlendirmeniz çok önemli. Malum, biberondan rahat rahat içerken bardaktan içmeyi öğrenmesi onun için 'dev bir adım' sayılır! Suyunu içtiğinde onu öpün, sevin ki doğru bir iş yaptığını anlasın. Bardaktan içmeyi öğrenene kadar, belki yüzlerce kez aynı sözleri söyleyeceksiniz. Bu nedenle söylemekten vazgeçmeyin.

Yorumlar