Çocuğa kitap okumayı sevdirmek için doğduktan sonra kitap okuyun!

Çocuğunuzun oflayıp puflayarak zorla kitap okumaması için okumayı sevdirmenin yollarını elmaelma.com'da bulabilirsiniz!

Çocuğa kitap okumayı sevdirmek için doğduktan sonra kitap okuyun!

Çocuğunuzun bilişsel ve sosyal gelişimini tamamlaması için kitap okuma alışkanlığının rolü oldukça büyüktür. Bir çok ebeveyn çocuklarının kitap okumak istememesi ve zorlamayla kitap okumasından şikayet etmektedir. Çocuklara kitap okuma alışkanlığını kazandırmak ve kitap okumayı sevdirmek doğduktan sonra başladığını biliyor muydunuz? Çocuklara kitap okumayı sevdiren yöntemleri sadece elmaelma.com'da bulabilirsiniz!

Çocuğunuza kitap okumayı sevdirmek için ses tonunuzu iyi kullanın. Farklı ses tonlarıyla okuduğunuz kitap çocuğunuzun ilgisini daha çok çekmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun yaşı küçükse ses tonunuzu metnin gidişatına doğru fısıldayarak veya ilgisini çekecek şekilde okuduğunuz masal kitaplarıyla dikkatini çekebilirsiniz. 

Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirme Yolları Neler?

-Çocuğunuza kitap okumayı sevdirmek için ufak ödüllendirmelerde bulunun. Ancak bu ödüllendirme yöntemi ''kitabını bitirdin mi? Evet bitirdim. Ee hadi al bakaklım o zaman'' demek yerine okuduğu kitaptan size bahsetmesine ve kitap üzerine ufak konuşmalar yaparak ''bu ödülü kitabını okuduğun'' için hatırlatmalarında bulunabilirsiniz.

-Bebeğiniz doğduktan sonra her gün aralık vermeden dikkatini çekecek tonlamalarda kitap okuyabilirsiniz. Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığını kazandırmak ve kitap okumayı sevdirmek için okul öncesi eğitim dönemindeki çocuğa gerek ses tonlamaları gerekse ufak çaplı canlandırmalar yapabilirsiniz.

-Evinizin bir köşesine mutlaka kütüphane oluşturun ve her fırsatta kitap okuyun. 

-Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için onun sizi görebileceği şekilde kitap okuyun. Sizin yapmadığınız bir alışkanlığı çocuğunuzun düzenli olarak yapmasını bekleyemezsiniz değil mi? O halde sizden de kazanabileceği bir alışkanlık için sizde kitap okuyun. 

Yorumlar