Çocuğun düztaban olduğu nasıl anlaşılır ayakkabının şıklığını önemsemeyin!

Anne babaların dikkatine! Düztaban ayakla yerin temasını arttırır bu da zamanla ayak ağrılarına neden olmaktadır. Çocuğunuzun düz taban olduğunu anlamak için..

Çocuğun düztaban olduğu nasıl anlaşılır ayakkabının şıklığını önemsemeyin!

Ayak sağlığı çocukların ilk adımıyla başlar. Çocukların ilerleyen hayatlarının büyük bir kısmını etkileyen ayaklar ilk adımından itibaren ebeveynler tarafından dikkat edilmesi gerekmektedir. Çocukların düztaban olup olmadığın anlamak için "Üç veya dört yaşına kadar bebeğin ayağında bir yağ tabakası vardır. Bu tabakanın tabandaki çukuru doldurması nedeniyle anne-babalar çocuklarında düz tabanlık olduğunu düşünebiliyor, ancak endişelenmeden 4 yaşına kadar beklemek gerekiyor" diyen Doç. Dr. Mehmet İŞYAR, çocuğun kasları güçlendikçe bu durumun kendiliğinden ortadan kalkabileceğini belirtiyor.

EBEVEYNLER ÇOCUKLARININ DÜZTABAN OLUP OLAMADIĞINDAN NE ZAMAN ŞÜPHELENMELİ?

Normal ayak tabanı kavisli bir yapıya sahiptir, düztabanlıkta ise ayak içi kavisinin olmayışı nedeniyle ayağın yerle olan teması artar. Bu durum zaman içinde ağrı ve çabuk yorulma gibi sonuçları beraberinde getirebilir. 

Düz tabanlığın "Esnek düz tabanlık" ve "sert düz tabanlık" olarak ikiye ayırılmaktadır. Çocuklarda 7 yaşına kadar esnek düz tabanlık ile sıkça karşılaşabiliyoruz ve bunu bir hastalık olarak adlandırılmamaktadır.

"Ayakkabının şık değil, rahat olması önemli"

İlk adım ayakkabısı sert olmamalı, esnek olmalı. Çocuğun parmak hareketlerine, eğilip kalkma sırasındaki esnemelerine izin verebilen bir ayakkabı tercih edilmeli.

SERT AYAKKABILARDAN UZAK DURUN!

Çocuğunuzu çıplak ayakla yürütün. Kum, halı gibi zeminlerle temas etmesini sağlayın. Sert ayakkabılardan uzak durun Eğer çocuk kiloluysa kilo verme çok önemlidir çünkü ayak üstüne binen yük ne kadar çoksa o ayak o kadar düzleşir.

Yorumlar