Çocuklar neden tırnak yer sebepleri değişiklik gösteriyor!

Çocuklar neden tırnak yer? Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nasıl önlenir? Tüm merak edilenlerin cevabını sizler için araştırdık.

Çocuklar neden tırnak yer sebepleri değişiklik gösteriyor!

Çocuklar neden tırnak yer? Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nasıl önlenir? Tüm merak edilenlerin cevabı elmaelma.com'da. 

KIZ ÇOCUKLARINDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR 

Tırnak yeme alışkanlığı kız çocuklarında erkek çocuklara oranla daha fazla gözlemlenmektedir. Genellikle duygusal sorunlardan kaynaklanan bu problemin armak emme, ağza farklı materyaller sokma, diş gıcırdatma gibi  bulguları da gözlemlenmektedir. Çocukların rol model aldığı kişilerde de bu problem varsa çocuklar bunu taklit ederekte kazanmış olabilir. Bu yüzden ebeveynlerin buna özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. 

PSİKOLOJİK ETMENLERDE TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞINA NEDEN OLUYOR 

Çocuğun hayatında onu psikolojik olarak etkileyen olaylar örneğin; anne babanın boşanması, annenin iş hayatına atılması, ilgi ve sevgi eksikliği, sevdiği bir kişinin hastalanması ya da kaybı, yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi, kardeş kıskançlığı, arkadaş ortamındaki sıkıntılar gibi stres yaratan faktörler tırnak yemeği tetikliyor. Eşler arasındaki gerginlikler, anne, babanın aşırıcı baskıcı ve kontrolcü olması, şiddet ve öfke içeren TV programları, korku ve kaygılar bu davranış bozukluğunun oluşmasına neden olabilir. 

 

Yorumlar