Çocuklarda polen alerjisi belirtilerine dikkat burun tıkanıklığı zorluyorsa...

Baharın gelmesiyle beraber uçuşmaya başlayan polenler alerjiyi ateşleyen unsurların başında geliyor! Peki çocukları polen alerjisinden korumak için yapmalı?

Çocuklarda polen alerjisi belirtilerine dikkat burun tıkanıklığı zorluyorsa...

Havaların ısınmasıyla kışın sert gçeen soğuğundan kapalı alanlarda çok daha fazla vakit geçirmekten usanığ yılın bu dönemlerinde dışarıda daha fazla vakit geçirmeyi tercih ediyoruz. Özellikle temiz  havadan, güneşten yararlanmak için çocuklarla bol bol dışarıda geçirdiğimiz zaman dilimlerinde sizi ve özellikle çocukları yatağa bağlayacak tehlikenin farkında değiliz! Uçuşan polenler alerjik gösteren çocuklarda bağışıklık sistemini harekete geçirerek gözde iltihaplanmalara neden olabiliyor. Peki çocukları polen alerjisinden koruma yolları neler? Çocuklarda polen alerjisi belirtileri ne? Polen alerjisinden gözler nasıl korunmalı? İşte merak edilen tüm soruların yanıtını Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, baharla birlikte ortaya çıkan polen alerjisi hakkında ebeveynlere tavsiyelerde bulunuyor.

ÇOCUKLARDA POLEN ALERJİSİ BELİRTİLERİ NELER?

Alerji, vücudun bağışıklık sisteminin normalde zararsız olan bir maddeye tepki vermesidir. Kişiden kişiye bulaşmaz ama ebeveynlerde varsa çocuklarda daha sık görülebilir. Alerji, çocuğun yaşam kalitesini, uyku düzenini ve çalışma verimliliğini etkileyebilir. Gözlerde en sık alerjik konjonktivit görülür; dışarıdan polen gibi tahriş edici bir maddeye maruz kalan gözlerde alerji başlar. Ağaç polenleri erken ilkbaharda, çim polenleri ise yaz döneminde daha sık görülür. En sık belirtileri göz kapakları ve konjonktivanın kırmızı ve şiş olması, gözlerde yoğun kaşıntı, hapşırık ve burun tıkanıklığı’ diyor.

DIŞARIDA VAKİT GEÇİRİRKEN POLENLERE DİKKAT!

Bahar aylarında en sık rastlanan şikayetlerin başında polen alerjisi geliyor. Alerjik yatkınlığı olan çocuklarda bağışıklık sistemini harekete geçiren polenler, solunum yollarını etkileyerek, burun ve gözde iltihaplanmaya neden oluyor. Vücut polene karşı tepki olarak hapşırma, gözlerde kaşıntı, burun ve gözlerde akıntı gibi savunma yöntemleri geliştiriyor. Polenlere bağlı alerjik göz nezlesi çocuk yaşlarda ortaya çıkıp mevsim döngülerinde yıllarca tekrarlayabiliyor. Erken yaşta doğru göz koruması çok önemli…

Polen alerjisiyle birlikte gözlerde oluşan kızarıklık, kaşıntı ve sulanma
gibi şikayetler, erken teşhis edilmediğinde görme kaybına kadar uzanan ciddi sorunlara neden olabiliyor. Göze el teması konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini belirten Gözpınar, gözde sulanma, kızarıklık, kaşıntı, ışık ve güneşe karşı aşırı hassasiyet gibi belirtilerin, geç teşhis edildiğine korneada yaralar, göz kapaklarında düşme ve şekil bozuklukları gibi kalıcı göz bozukluklarına neden olabileceği konusunda ebeveynleri uyarıyor.

POLENLERDEN KORUNMA YOLLARI NELER?

Tedavi yöntemi hastalığın şiddetine göre değişiyor. Polenlerden kaçınmak, özellikle yaygın oldukları saatlerde (sabah erken ve akşam üzeri) doğadan uzak durmak gerekiyor. Göz kapakları üzerine soğuk uygulama yapılabilir ve gün içinde sık sık suni gözyaşı damlaları kullanılabilir. Nadiren ağızdan alerji hapları alınabilir. Ayrıca kontakt lens kullanımı bu dönemde zor olabilir ve alerjiyi artırabilir. Bu sebeple bu mevsimde gözlük kullanma, hem polenleri önlemesi açısından hem de kontakt lens ile konjonktivanın tahriş olmaması için önemlidir.

Yorumlar