İnatçı çocuğa nasıl davranılmalı asla pes etmeyin!

İnatçı çocuğa nasıl davranılmalıdır? İnatçı çocuklara karşı ebeveynlerin nasıl davranması gerektiğini sizler için hazırladık! İşte yapmanız gerekenler!

İnatçı çocuğa nasıl davranılmalı asla pes etmeyin!

İnatçı bir çocuğa sahip olmak hemen hemen her anne baba için çileden çıkaran bir durum olabiliyor. İstediğini yaptıramayan çocuklarla baş etmek hiçte kolay değil. Peki böyle bir çocuğumuz varsa ne yapmalıyız? İnatçı çocuklara nasıl davranılmalıdır? Anne ve babanın inatçı bir çocuk karşısındaki tutumu ne olmalıdır? Bu soruların yanıtını içeriğimizden bulabilirsiniz. İşte inatçı çocuklarla mücadele etmenin en kolay yöntemi! 

BENLİKLERİNİ KABUL ETTİRMEYE ÇALIŞIRLAR 

2-3 yaş dönemi çocuklarda inatlaşma duygusunun ziryeve çıktı bir dönemdir. Bu dönemde çocuklar kendi varlıklarını ve benliklerini anne ve babasına kabul ettirmeye çalışır. Bu evredeki anne ve babaların oldukça dikkatli olmaları gerekemektedir. Çocuk üzerinde otorite kurmaları için dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İnatçılık terbiye edilerek, düzeltilebilen nefsani bir duygudur. 

İNAT ETTİĞİ ŞEYİN ÜZERİNDE DURMAYIN 

Anne ve babaların yaptığı en büyük yanlışlardan biri çocuğun üzerine gitmektir. Çocuk bir şeyi yapmakta direttiği zaman bunun en kolay yolu üzerinde durmamaktır. Eğer çocuğun inat ettiği şeyin üzerinde durursanız, o kendi isteğini daha çok kabul ettirmeye çalışacaktır. Eğer çocuğunuzun inat ettiği şey yapılbilecek bir şeyse ediğini yapın. Ama burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunuyor. İstediği şeyi bir bedel karşısında ona yaptırınç Örneğin; ''Tamam dediğini yapalım. Ama sende benim için bunu yapmalısın'' gibi cümleler kurabilirsiniz. Bu cümleyle ilerleyen zamanlar için  hayatta her şeyin bir bedeli olduğunu fark etmesine yardımcı olacaksınız. 

ASLA PES EDİP GERİ DÖNÜŞ YAPMAYIN! 

Eğer çocuğunuz tarafından size kabul edilemeyecek bir fikir gelirse de sakin ve kararlı bir tavırla isteğini reddetmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey şudur. Çocuklar dediklerini yaptırabilmek için çoğu zaman kendilerini paralayıp, yerden yere atmaktadırlar. Ebeveynler olarakta bir süre sonra sırf bu gürültüden kurtulmak için çocukların dediklerini yapmak zorunda kalıyoruz. İşte bu yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Bu hata bir sonraki davranışında çocuğa ağladığım zaman her şeyi elde edebilirim demekki duygusunu aşılamaktadır. Bu nedenle asla pes edip geri dönüş yapmamalısınız. 

 

Yorumlar