İnce motor becerileri nelerdir çocuğunuzu okula alıştırmak için...

İnce motor becerileri nelerdir? İnce motor becerileri nasıl geliştirilir? İşte okul öncesi dönemde çocuğun becerilerini geliştiren öneriler!

İnce motor becerileri nelerdir çocuğunuzu okula alıştırmak için...

İnce motor becerisi nedir? Erken dönemde çocuğunun gelişimine destek olarak onu okul hayatına hazırlamak isteyen anne ve babalar buraya! Çocuğunuzun okul öncesi dönemde ince ve kaba motor öğrenme becerilerine katkıda bulunarak onu okula hazırlayabilrsiniz.Peki ince motor becerisine katkıda bulunmak için neler yapılabilir? İşte çocuğunuzun becerilerinin gelişimine yardımcı olacak çalışmalar! 

GENELDEN ÖZELE DOĞRU GERÇEKLEŞMEKTEDİR 

Kaba motor becerisi ile ince motor becerisi genelden özele doğru gerçekleşmektedir. Kaba motor becerisi olarak adlandırılan tanım daha çok çocukların yürüme, koşma, bisiklet sürme gibi becerilerini kasamaktadır. İnce motor becerileri ise çocukların el ve parmak kaslarını kullanarak gerçekleştirdiği becerileri kapsamaktadır. Örneğin; kaşık-çatal tutma, makas ile kesme vb. 

İNCE MOTOR BECERİLERİNİN KAZANDIRILMASI GEREKİYOR 

Eğitim ve öğretim hayatıa ilk defa atılacak olan çocuklar daha öncesinden kalem tutmaya alıştırılamamışsa 1. sınıfta oldukça zorluk çekmeye başlamaktadır. Bu zorlukta çocuğu psikolojik açıdan etkilemektedir. Bu nedenle anne ve babalar çocukları okula gitmeden önce ince motor becerilerini çocuklarına kazandırmaları gerekir. 

ÇOCUĞUNUZA BOYAMA KİTABI ALIN 

Çocuğunuza el becerileri kazandırmak istiyorsanız işe boyama yapmasından başlayabilisiniz. Böylece çocuk kalem tutmayı öğrenecektir. Aynı zamanda boya yapmak çocukların çok hoşuna giden bir şey olduğundan dolayı bunu keyifle yapacaklardır. Boyama yapmanın çocuklara birçok faydası bulunmaktadır. 

YAPIŞTIRMA ETKİNLİKLERİ

Geometrik bir şekli kağıt üzerine çizip stickerları yapıştırmasını isteyebilirsiniz. Küçük parçalarla mozaik çalışması yapabilirsiniz.

OYUN HAMURU ETKİNLİKLERİ

Oyun haline getirerek keyifli dakikalar geçirebileceği hamurlara belli şekiller vermesini sağlayabilirsiniz. Oyun hamuru yoksa çamur, kum ya da kurabiye yoğurma gibi etkinlikler düzenlenebilir.

 

kaynak: yasemin 

 

Yorumlar