Yaşam alanını arındır ki hayallerin kapıdan girebilsinler…

Feng Shui ile ev dekorasyonu nasıl yapılır?

Dilek Demirci

Yoğun bir iş temposunun ardından eve döndüğünüzde, sizi sıcacık ve keyifli bir evin karşılamasını ister misiniz? Rahatlatıcı renklerle çevrelenmiş, gözümüze hoş gelen objelerle süslenmiş, sevdiğimiz eşyalarla döşenmiş mekanlarda çalışmak, yaşamak, uyumak hangimizi mutlu etmez ? Evlerimiz, ofislerimiz ruhlarımızın aynalarıdır. Atalarımız ne demiş: ”Aslan yattığı yerden belli olur.”

Feng Shui, sunduğu yöntemlerle bize kişisel cennetimizi yaratma fırsatı veren muhteşem bir öğretidir. Uygulayıcılarına ”mucize” olarak ifade edilebilecek faydalar sağlamasıyla, önemi ve yaygınlığı bütün dünyada her geçen gün artmaktadır. O zaman 4000 yıllık bir geçmişe sahip olan Feng Shui felsefesinin size söyleyeceklerine kulak verin. Uygulamaya başlamadan önce bir pusula edinin çünkü feng shui uygulamasında evinizin yönlerini bilmeniz gerekiyor.

Mekana sıcak bir hava katmak için taze çiçeklerin enerjisinden yararlanabilirsiniz. Fakat Feng Shui kuru çiçekler kullanmamızın uygun olmadığını söyler.

Eve geldiğinizde kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız giriş alanınızın dekorasyonuna ayrı bir önem göstermelisiniz. Eğer size sıcaklık veren bir girişiniz olursa, evinize daha büyük bir mutlulukla gelirsiniz. Feng Shui’ye göre girişler sizi dışarıya anlatan en önemli yerlerdir. Ferah ve aydınlık olmalıdır. Dar bir koridora açılmamalıdır. Eğer kapının açıldığı alan dar ise burada canlı renkler kullanılmalı ve güçlü bir aydınlatma seçilmelidir. Ortamı geniş gösterir düşüncesiyle kapının tam karşısına asılan aynaların kullanılması feng shui’ye göre olumsuz bir enerji yaratır. Kapıdan giren enerjinin aynaya çarparak geri dönmemesi için aynalar yan duvarlarda kullanılmalıdır. Mekana sıcak bir hava katmak için taze çiçeklerin enerjisinden yararlanabilirsiniz. Fakat Feng Shui kuru çiçekler kullanmamızın uygun olmadığını söyler.

Yaşam alanını arındır, dinginleştir ki hayallerin kapıdan girebilsinler…

Kullandığınız eşyaların yerlerini değiştirmek her zaman kolay değildir. Evlerin m2’leri buna müsaade etmeyebilir. Öncelikle eşyalarınızı değiştirecekseniz evinizin büyüklüğünü dikkate alarak bir seçim yapmanızı öneririm. Analize gittiğim birçok evde aralarından geçmeye zorlandığım bir dolu eşya görüyorum. Bu durum, evin içinde gezinmesini istediğimiz chi’nin (olumlu enerji) dolaşımını engeller. Mekanınızda gezen pozitif enerji akışı azaldı mı yorgunluklar, stres, sağlık sorunları ve finansal problemler baş gösterir. Çok eşyanız varsa öncelikle evinizden bunları çıkarmakla işe başlayın ve hafifleyin… Yaşam alanlarınızı arındırın, dinginleştirin ki hayalleriniz kapıdan girebilsinler…

Banyo yaparken mumlarınızı ve tütsülerinizi yakıp keyifli bir dinlenme yaşayabilirsiniz.

Eğer mobilyalarınızı değiştiremiyorsanız, bazı aksesuarlarınızı değiştirerek büyük bir değişim yaratabilirsiniz. Mesela evdeki vazolarınızdan daha büyük vazolar alabilirsiniz. Banyo aksesuarlarınızı yenileyebilirsiniz. Mumlar ve güzel kokulu tütsüler ve yağlar koyabilirsiniz. Banyo yaparken mumlarınızı ve tütsülerinizi yakıp keyifli bir dinlenme yaşayabilirsiniz.

Koltuk yüzlerini değiştirebilirsiniz. İnanın bu oldukça fark yaratacaktır. Salonunuz kuzeyde ise siyah ve lacivert, güneyde ise turuncu, kırmızı, bordo; güneybatı veya kuzeydoğu’da ise toprak tonlarında; batı veya kuzeybatıda ise beyaz, gri, gümüş renklerinde; doğu veya güneydoğu’da ise lacivert ve yeşil tonlarında seçim yapabilirsiniz.

Renkler konusunda olabildiğince özgür davranın. Ağır bir ev yaratacağım diye bütün evi siyaha veya kahverengine boğmayın. Canlı renkleri aralara serpiştirerek hareket kazandırın.

Özellikle evinizin doğusuna ve güneydoğusuna yuvarlak yapraklı iç mekan bitkileri koyun. Sağlıklı olmalarına özen gösterin. Çünkü bagua haritasına göre doğu, sizin sağlığınızı temsil eden bir yöndür.

Feng Shui’de aşk ve evlilik yönü güneybatı, zenginlik yönü güneydoğudur.

Hayatımızdaki en önemli şeylerden biri para, diğeri ise aşktır. Tabi ki sağlıktan sonra…Bu konularda feng shui dokunuşları yapmak istiyorsanız, salonunuzun güneybatı yönünde aşk köşesi oluşturmayı ihmal etmeyin. Mutlaka ikili objelerden oluşan semboller koyun. İki tane kırmızı mum, iki kırmızı gül, iki mandarin ördeği gibi aşkı ve romantizmi çağrıştıran ve birlikteliği ifade eden objelerle şık bir köşe oluşturun.

Güneydoğu bolluk ve bereket alanlarından biridir. Buradaki enerjiyi harekete geçirmek için, evinizin güneydoğu odasına veya salonunuzun güneydoğusuna küçük bir akvaryum veya hareketli su objesi yerleştirin. 2015 yılında aralıktaki en iyi bereket bölgesi kuzey yönünde. Mutlaka bir su objesini kuzey tarafına koyup gelişmeleri gözlemleyin.

Sevgiyle…
Dilek Demirci
İç Mekan Tasarımcısı & Feng Shui Uzmanı (IFSA)
www.enerjimimari.com

"Sitemizde köşe yazarı olarak yazı yazan tüm yazarlarımız yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Köşe yazarlarının yazılarından dolayı İnternethaber Yayıncılık AŞ. (elmaelma.com) hiçbir şekilde yasal sorumluluk kabul etmemektedir."
Yorumlar