Acı biberin hayat kurtaran 5 önemli faydası büyülüyor!

Günde 2 adet kırmızı biber yiyerek tüm hayatınızı değiştirebilirsiniz işte acı biberin büyüleyici hayat kurtaran 5 önemli faydası!

Acı biberin hayat kurtaran 5 önemli faydası büyülüyor!

Yemeklerde baharat olarak veya çeşitli yemek tariflerine konuk olan faydaları ile sağlığa oldukça faydalı olan acı biberin en önemli 5 faydalarını bir araya getirdik! ''Midesinde yanma ve ülser sorunu olanlar veya hemoroitten muzdarip olanlar hariç!'' diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan önemli bilgileri paylaştı. İçerdiği C vitamini ve antioksidanlar sayesinde metabolizmayı hızlandırmadan tutun kötü kolestrolü düşürmesine kadar bir çok faydası bulunan acı biberi tüketmenizi gerektirecek hayat kurtaran 5 faydayı Elmaelma.com'da bulabilirsiniz.

Kötü Kolestrole Birebir!

Baharat olarak da yaygın kullanılan acı biber geniş bir fizyolojik ve farmakolojik etki yelpazesine sahip. Safra oluşumunu uyaran acı biber, kolesterolün vücuttan atılımı için önemli olan safra asitlerinin üretimini de artırıyor. Özellikle kötü kolesterol seviyesi bu sayede düşüyor.

Metabolizmayı Hızlandırıyor!

Acı biber tüketimi metabolizmayı hızlandırıyor. Lifli yapısı ve acı etkisi bağırsakların çalışmasını sağlıyor ve kabızlığı önlüyor. Acı biber metabolizmayı hızlandırdığı için kilo kontrolü yapmak isteyenlerin de tüketmeyi düşünebileceği bir besin. Ancak aşırı tüketiminden kaçınmalı. Günde 2 adedi geçmemekte fayda var. Aksi halde fazlası, özellikle ülser varsa midede sorunlara neden olabiliyor.

acı biberin faydaları

C Vitamini İle Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor!

Acı biber içeriğinde yüksek oranda beta karoten bulunduruyor ve bu sayede kansere karşı koruyucu etki sağlıyor. C vitamini ise vücut direncini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirip genel olarak hastalıklara karşı koruyucu bir şemsiye görevi görüyor.

Vücut Direncini Arttırıyor!

Acı biberin içeriğindeki kapsaisin bileşiği bibere acı tadını vermesine karşın birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Tüm dünyada yetişebilen acı biber ayrıca vücudun vitamin, kalsiyum ve potasyum ihtiyacını karşılıyor. Böylece vücut direncini artırmak ve vücudu hastalıklardan korumak mümkün hale geliyor.

Ağrı Gidermede Oldukça Etkili!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan “Yapılan araştırmalar acı biberde kayda değer miktarda bulunan kapsaisinin, aynı zamanda etkili bir ağrı kesici özellik taşıdığını gösteriyor. Kapsaisinin krem şeklinde uygulanan formu da; özellikle zona, fibromiyalji, kas ağrılarında, diyabetik hastalarda, ayak yanmalarında ağrı kesici olarak ağrılı bölgeye uygulanıyor ve uygulamadan birkaç gün sonra etkisini göstermeye başlıyor” diyor.

Acı Biber Hangi Durumlarda Kullanılmamalı?

Birçok faydası olmasına rağmen acı biber tüketiminin sakıncalı olduğu durumlar da mevcut. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan, özellikle mide yanması, ülser veya hemoroit şikayeti olanların acı tüketiminden kaçınmaları gerektiğine dikkat çekiyor.

Yorumlar