Anavatanı Diyarbakır olan karpuzun faydaları neler? Kanser savıyor!

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun faydaları saymakla bitmiyor kanser savar özelliği ile mucize etkileri şaşırtıyor.

Anavatanı Diyarbakır olan karpuzun faydaları neler? Kanser savıyor!

Sıcak havalarda belki de en çok tükettiğimiz karpuzun mucize etkili faydaları saymakla bitmiyor! Kanser savar özelliği ile kendine daha çok hayran bırakn karpuz aynı zamanda diyet listelerinin vazgeçilmez meyvesi olarak karşımıza çıkıyor! Yaklaşık bir porsiyonun 60 kalori olmasıyla yemekten kendimizi çekmediğimiz karpuzun faydalarını sizin için bir araya getirdik! İşte! öğrenince şaşırtan ve karpuza olan bakış açınızın daha çok değişeceği 11 faydası elmaelma.com'da!

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi karpuzun 11 önemli faydası!

Bir porsiyonunun 60 kalori olması sayesinde diyet yapanların ve sağlıklı beslenenlerin tercihleri arasında yer alan karpuzun çok önemli faydaları bulunuyor. Tatlı krizlerini en hafif şekilde atlatmanın iyi bir yolu olan karpuz, obeziteden kalp hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığa karşı doğal bir koruma sağlıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Aslıhan Altuntaş, karpuzun faydaları hakkında bilgi verdi.

Karpuz, su ve şeker içeriği yanında birçok vitamin ve mineral içeren düşük kalori mucizevi bir meyvedir. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan karpuz, kilo kontrolüne de yardımcı olmaktadır. Ayrıca karpuz, tatlı krizlerini önlemek için de özellikle tercih edilmesi gereken bir meyvedir.

Aynı zamanda az kalorili vitamin deposu!

Karpuz; C vitamini (16 mg), pantotenik asit, biotin, potasyum (230 mg), A vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini, bakır, magnezyum için iyi bir kaynaktır. Bir porsiyon yani 200 gramlık bir karpuz 60 kalori olmasıyla da iyi bir diyet besinidir. 200 gram karpuz 15 gram karbonhidrat, 0,80 gram lif ve 8 miligram likopen içermektedir.

Bu hastalığa sahip olanlar karpuzu dikkatli tüketmeli!

Her türlü sebze ve meyve, uzun yaşamın sırrı olarak değerlendirilmektedir. Birçok araştırma karpuz gibi bitkisel besinlerin tüketilmesini obezite, diyabet, genel ölüm oranlarının azalması, kanser ve kalp hastalıklarının azalması ile ilişkilendirmektedir. Ancak karpuz potasyum içeriği yüksek olan meyvelerden biridir. Bu sebeple potasyum kısıtlaması olanlarda, böbrek hastalarında tüketimi beslenme uzmanları kontrolünde olmalıdır.

Karpuzun faydaları neler?

 1. 1. Bir porsiyon karpuz günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 16’sı karşılamaktadır.
  2. Karpuz kan basıncını düzenleyerek, tansiyonu kontrol altına almaktadır. 
  3. Kanser savar bir besindir. Kanser vakalarında yan etkinin azalmasına yardımcı olmaktadır.
  4. Vücutta yağ birikimini engellemektedir.
  5. Serbest radikalleri etkisiz hale getirip ve oksidatif stresi azaltarak kalbi korumaktadır.
  6. Çok iyi bir antioksidandır. 
  7. Sindirimi düzenleyip, kabızlığı, hazımsızlığı önlemektedir.
  8. Susuzluğa çaredir.
  9. İçerdiği kolin sayesinde hafızayı güçlendirmektedir.
  10. Kas ağrılarını azaltıp, egzersiz sorası toparlanma süresini kısaltmaktadır.
  11. Cildi nemlendirip, saç hücrelerini geliştirmektedir.
Yorumlar