Gençlik formülü menengiç kahvesinde

Dağlık ve kırsal alanlarda doğal olarak yetişen menengiç bitkisinin meyvesinden üretilen kahve gençlik aşılıyor.

Gençlik formülü menengiç kahvesinde

 Türk kahvesine göre daha  yumuşak bir tada sahip olan menengiç kahvesinin, antioksidan ve fenolik  bileşenleri sayesinde vücudu kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahip  olduğu bildirildi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu, Türkiye'nin batı, güney ve güneydoğu kesimlerinde daha çok dağlık ve kırsal alanlarda doğal olarak yetişen menengiç meyvesinin çitlenbik, yabani fıstık  olarak da adlandırıldığını söyledi.

Hasadın ardından yıkanıp güneşte kurumaya bırakılan meyvelerin koyu  kahverengiye dönene kadar kavrulup  macun kıvamına gelene kadar da ezilmesiyle elde edilen menengiç kahvesinin sütlü olarak da hazırlanabildiğini anlatan Hayoğlu,  şunları da ekledi: ''Menengiç meyvesinin bileşiminde E ve B grubu vitaminler ile sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, mangan, selenyum,  kadminyum gibi önemli mineral ve elementler bulunuyor.  Aynı zamanda protein, yağ,  besinsel lif, doymamış yağ asitleri ve mineral maddeler açısından da son derece  faydalı bir bitkidir.''

Çerez ve şekerleme endüstrisinde de kullanılan menengiçin halk arasında egzema, astım, ishal, sarılık, mide ağrısı gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanıldığını kaydeden Prof. Dr. Hayoğlu, ''Ayrıca bu bitki sabun sanayinde özellikle de bıttım sabunu yapımında kullanılmaktadır. Günümüzde en yaygın şekliyle kahve olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal ve çok sağlıklı bir ürün olan menengiç kahvesi; vücudu yaşlanmaya karşı koruyan antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahiptir'' diye konuştu.

Yorumlar