Kilo almak için doğru beslenme nasıl olmalı kilo vermekten daha zor!

Kilo almak isteyenler için 'Kilo alma yöntemleri nelerdir?' Soruna yanıt aradık. İşte kilo almak isteyenler için doğru beslenme yöntemleri.

Kilo almak da kilo vermek kadar zor. Fazla kilolarından kurtulmak için elinden geleni yapanların aksine kilo alamak için elinden geleni yapan ve çeşit çeşit yöntemlere başvuranlarda bulunuyor. Peki kilo nasıl alınır? Kilo almak için doğru beslenme yöntemi nedir? İşte merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını  Nutrigenetik Uzmanı Diyetisyen Şule Arslan yanıtladı.

KİLO NASIL ALINIR?

Kilo alamamak da tıpkı kilo verememek gibi çok yaygın bir sorundur. İdeal ağırlığa ve vücut kompozisyonuna sahip olmak kişinin sağlık durumunun iyi bir göstergesidir. Gerektiğinden zayıf olmak hem hormonlar aracılığıyla kişinin normal fizyolojisini hem de psikolojisini etkileyen bir durumdur.

Kilo almak isteyen kişiler genellikle her şeyi yediklerini ancak kilo alamadıklarını söyleyerek kliniklere başvururlar. Ancak bu kişiler için de tıpkı kilo vermekte zorlanan kişilerde olduğu gibi, vücutlarının hangi besin ögesine ne kadar ihtiyacı olduğu hesaplanarak işe başlanmalıdır.

Örneğin, yağları bağırsaklarında yeterince ememeyen ve emdiği yağ moleküllerini de çok iyi ve hızlı bir şekilde parçalayan kişiye verilmesi gereken yağ miktarıyla, yağları barsaklarından çok hızlı emen ve hemen depolayan kişiye verilmesi gereken yağ miktarı aynı değildir.

Ayrıca, kilo almak isteyen kişilerin sağlıklı vücut bileşimlerini koruyarak kilo alması gerekmektedir. Yani, kas kütlesi eksik kişi kilo almaya çalışıp yağ kütlesi kazandığında tartı üzerinde amacına ulaşmış gibi gözükse de bu sonuç kişinin aslında başarılı olmuş olduğu anlamına gelmez.

Kilo alamamaktan şikayet eden kişiler de kendilerine özgü hesaplanmış enerji düzeyinde ve besin dağılımlarıyla beslendiklerinde, tıpkı kilo vermekte zorlanan kişiler gibi daha hızlı ve etkili bir şekilde başarıya ulaşırlar.

Yorumlar