Limonlu su gerçekten zayıflatır mı işte son araştırmaların sonuçları

Limonlu su gerçekten zayıflatır? Limonlu suyun zayıflama üzerine etkilerine ilişkin yapılan son araştırmaların sonuçlarını sizler için derledik.

Limonlu su gerçekten zayıflatır mı işte son araştırmaların sonuçları

Dergiler, gazeteler, internet hatta sosyal medya limonlu suyun kilo verme üzerine faydalarını anlatan makalelerle dolu. Peki gerçekten limonlu su kilo vermemize yardımcı olur mu? 

Beslenme ve Diyebetik Akademisi Sözcüsü Alissa Rumsey, "Limonlu sıcak su ve kendisinin gerçekte kilo vermenize neden olmaz" diyor. Ancak Rumsey bir parantez açıyor ki bu parantez limonlu su içenlerin neden kilo verdiklerini açıklıyor. 

Eğer limonsu suyu şeker içeren meyve suyu yada kaloriden yüksek kahvenin yerine içiyorsanız kilo verebilirsiniz. Bunun nedeni de limonlu suyun hiç kalorisinin olmaması ve kalorili bir içeceğin yerine içilince günlük kalori alımında düşüş yaratması. 

SAĞLAM DİYETİN İLK ŞARTI: VÜCUDUNUZ SUSUZ KALMASIN

Rumsey, "Vücudun sulu kalması bir diyetin önemli bir bileşenidir, çünkü metabolizmayı hızlandırır. Düz sudan zevk almayanlar için, biraz limon eklemek lezzeti kalori eklemeden yükseltmek için harika bir yoldur" diyor.

LİMON SUYUNUN FAYDALARI

Peki ya araştırmalar ne diyor?

Araştırmalar sıcak su ve limonu kilo kaybına bağlamak için mantıksal bir bulgu bulmayı başardı mı? Klinik Biyokimya ve Beslenme Hakları Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, limon kabuğu ve meyvesinde bulunan polifenollerin (antioksidan da işlev gören bitki bileşiklerinin) karaciğeri yağ yakmaya teşvik etmeye yardımcı olabileceğini keşfetti.

Kısa vadede, limonlu su şişkinliği azaltabilir - hafif, doğal bir idrar söktürücü gibi davranır. Bununla birlikte, uzun vadede şişkinlik yaşıyorsanız, bunun nedeninin ne olduğunu anlamak en iyisidir. Çok hızlı yeme, karbonatlı içecek içme, fazla tuz ve şeker tüketme ve alkol alımı gibi nedenleri incelemek gerekir.

Özetlesi; limon suyu sihirli bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaz. Ama zayıflama yolunda başka içeceklerin yerini alarak işleri kolaylaştırabilir ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. 

Yorumlar