Nasıl kilo alınır bu 6 taktiği mutlaka deneyin

Kilo almanın yolları nelerdir? Nasıl kilo alınır? Bu 6 taktiği deneyin!

Nasıl kilo alınır bu 6 taktiği mutlaka deneyin

Aşırı zayıflık kişileri üzüntü ve strese sokan bir durumdur. Ne kadar yemek yerse yesin kilo alamayan kişilere nekadar imrenilse de aslında o kadar imrenilecek bir şey değildir. Çünkü aşırı zayıflık estetik görünüm açısından hoş durmamaktadır. Aynı zaman da sağlık sorunlarını  beraberinde getirmektedir. Peki kilo almak için ne yapmalıyız? Nasıl sağlıklı kilo alabiliriz? İşte bu soruların cevabını siz elmaelma.com okuyucularımız için hazırladık.

SAĞLIKLI YAĞ ALIMINIZI ARTTIRIN

Protein,karbonhidrat,yağ arasında yağ en yüksek kaloriye sahiptir. Yapmamız gereken ilk şey sağlıklı yağ kaynaklarını kullanarak yağ alımınızı arttırmak. Bilinenin aksine yağ kaynakları tüketmemiz yağlanmamıza sebep olmaz.Tabii yapmamız gereken olabildiğince sağlıklı yağları tüketmek. Bunlara örnek besinler olarak zeytinyağı, badem, fındık, fıstık, ceviz, avokadoyu verebiliriz. Örnek olarak bir avuç badem tüketerek kolayca 150 kalori alabiliriz. Bunun yanında beslenmemizde takibini sağlarsak tereyağı gibi diğer yağ kaynaklarını da az oranda tüketebiliriz.

SIVI KALORİ ALIN 

Kolori yemek zorunda değilsiniz. Yemek zor geldiğinde, kalorileri içmeye yönelebiliriz.Sıvı besinler midemizde daha az yer tutacakları için kalori alımımızı arttırmamız daha kolay olacaktır. Bu içecekler meyve suyu, süt yada çok içerikli, yüksek kalorili bir shake olabilir.

KİLO ALMAK İÇİN BOL SU İÇİN 

Hepimiz biliyoruz ki bol su içmek sağlığımız açısından çok önemli. Suyu zaten bol bol içmeliyiz ama kilo alma konusunda bunu belirtmemizin sebebi, sindirim ve mide genişliği. Günlük su alımınızı arttırın. Bu tükettiğiniz besinleri daha rahat sindirmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda su tüketimimizi arttırırsak bu midemizin tolere edebileceği hacmi de arttırabilir. Bu da tıkanmadan daha fazla besin yiyebiliriz demektir. Bu yemek yeme yarışmacılarının da kullandığı bir taktiktir. Dikkat etmemiz gereken bir nokta aşırı su alımı çok zor olsa da su zehirlenmesine sebep olabilir. Böbrek problemleri olmayan sağlıklı bir bireyin böbrekleri saatte 800ml-1000ml kadar suyu süzebilir. Bunu göz önünde tutarak su alımımızı arttırırsak su zehirlenmesi yaşamayız.

BESİNLERİ KARIŞTIRARAK KALORİLERİNİ ARTTIRIN

Örnek olarak köfte yaparken içine fazladan tam buğday ekmeği, yulaf unu katılabilir. Aynı zamanda yumurta ile omlet yaparken içine yulaf katılabilir. Makarna yapılırken üstüne kıyma ve tam yağlı kaşar peyniri eklenebilir. Birinci taktikle de birleştirirsek pişmiş yemeklerin üstüne zeytinyağı eklenebilir. Bu işlemler genel olarak daha fazla yediğimizi hissettirmezken daha fazla kalori almamıza yardımcı olacaktır.

BİRLEŞİK EGZERSİZLERE AĞIRLIK VERİN 

Sağlıklı kilo almaktan bahsediyoruz, bu yüzden kas kazanımından da bahsetmek gerekir. Eğer ki yağ oranımız gerçekten çok düşük değilse yağ almak en son istediğimiz şey olmalı. Eğer çok düşük bir yağ oranında yaşamımızı sürdürmek istiyorsak bu örnek olarak eklemlerimizde problem çıkarabilir. Spor hayatımızın her alanında olmalı. Kilo alırken bize yardımcı olacaktır. Özellikle yaptığınız ağırlık antrenmanlarında da birleşik egzersizlere ağırlık vermelisiniz

KALORİDE İSTİKRARLI OLUN!

Hayatımızın her alanında olduğu gibi burada da son ama en önemli taktik: Tabiki istikrar.Aslında hayatta neyden bahsedersek bahsedelim başarıya ulaşmamız için istikrarlı olmalıyız. İstikrarı koruyup,disiplinli olursak ve hafta sonları da beslenmemizi takip edersek sonuçlarımız kaçınılmaz olacaktır.Hızlı metabolizması olan insanlar için kilo almak mucize değil. Hormonal problemleriniz yoksa bu 6 taktiği uyguladığınız sürece kilo almakta problem yaşamayacaksınız!

Yorumlar