Yonca modeliyle incecik!

Kilo verip sağlıklı kalmak için, dört yapraklı modelini uygulamanız yeterli olacak. Sıkıntı çekmeden kilolarınızdan kurtulup, mutlu olacaksınız.

Yonca modeliyle incecik!

Doğru besin gruplarından, uygun miktarlarda tüketmek ve kilo verirken sağlıklı kalmak için 4 yapraklı yonca modelinin etkisi büyük…

Her yaprağın süt ve ürünleri (süt, yoğurt, ayran, cacık), et-kuru baklagiller-yumurta-peynir, ekmek-tahıl (ekmek, makarna, pilav, çorba) ve meyve sebze gibi besin gruplarını temsil ediyor.

Yemek çiğnenmeden, hızlı bir şekilde yutularak yendiğinde gereğinden fazla yemek kaçınılmazdır. Bu nedenle yavaş yemeye özen gösterilmeli, yemek sırasında lokmalar arasında sık sık aralar verilmelidir.     

Susamayı beklemeden su içilmeli. Vücudun yediklerini doğru sindirebilmesi, metabolik hızın yavaşlamaması, atıkların vücuttan atılması ve vücut ısısının dengelenmesi için, özel bir sağlık problemi yoksa, her gün en az 2-2.5 litre (10-12 su bardağı) su içilmeli.

Geç yenen akşam yemeğiyle geç saatlerde televizyon karşısında yenen atıştırmalıklar kilo vermenin önündeki en büyük engeldir. Sağlıklı bir şekilde atıştırmak için enerjisi düşük olan ve bol lif içeren domates, salatalık, havuç gibi besinler tercih edilmesi gerekiyor.       

Küçük aktiviteler bile gün içinde enerjik kalınmasını sağlıyor, asansör yerine merdivenin tercih edilmesi, farkına varılmadan vücut şekline olumlu olarak yansıyacak.    

Fazla kiloları verebilmek için aceleci davranmak, vücudu olumsuz etkiler. Uzun dönemde alınan kiloları, birkaç haftada vermeye çalışmak, yapılabilecek en büyük hatalardan biridir.

Tedavinin diyetisyen kontrolünde yapılması, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için çok önemli… Bunun için metabolizma hızının oksijen tüketimi yöntemiyle ölçülmesi, detaylı vücut analizi yapılması, kişinin sağlık durumu, yaşam şekli ve diğer tüm özellikleri incelenerek, diyetisyen tarafından önerilen sağlıklı beslenme programının uygulanması gerekiyor.

Yorumlar