Harry Potter'dan 'doğum günü' hediyesi

Harry Potter kitaplarının yazarı J.K. Rowling, tüm dünyada fenomen haline gelen serinin 'Pottermore' adlı yeni bir internet sitesinde sesli kitap olarak da yer alacağını duyurdu.

Harry Potter'dan 'doğum günü' hediyesi

pottermore-picture_528x300.png

İnteraktif sitede, Rowling'in "yıllardır istiflediğini" söylediği yeni malzeme ve unsurlar da bulunacak.

J.K. Rowling, böylelikle, Harry Potter'ı bunca büyük bir başarıya dönüştüren hayranlarına borcunu ödemiş olacağını söyledi.

Harry Potter romanları, İngiltere'de Bloomsbury, ABD'de ise Scholastic yayınlarınca piyasaya çıkarıldı ve şimdiye dek 450 milyon adet satış yaptı.

Pottermore sitesi, Harry Potter'ın doğum günü olan 31 Temmuz'da devreye girecek.

J.K. Rowling BBC'ye verdiği mülakatta, internette yeni malzemelere de yer verileceğini; "yeni bir öyküsü olmadığı için bunların kitap yerine sanal ortamda yayımlanacağını" anlattı.

"Bu yazıların çoğu, benim o kitapları yazdığım sıra yazmış olduğum şeyler. Arka planda kullanılacak malzeme, kitaba girmeyen birçok ayrıntı." diyen J.K. Rowling, bazı yazıların da, yıllar boyunca hayranların istedikleri şeylere verdiği yanıtlar olduğunu söyledi.

Rowling, iki yıldır üzerinde çalıştığı yeni internet sitesinin Harry Potter'ın büyücüler dünyasına meraklı olanlara çok çeşitli olanaklar sunacağını, bilgisayar oyunları, sosyal paylaşım olanağı yaratacağını ve internet üzerinden satış yapılabileceğini anlattı.

Pottermore sitesinde, kullanıcılar Diagon Alley'de sihirli değnek alabilecekler, Londra'daki King's Cross tren istasyonunda hayali perondan Hogwarts'a yolculuk edebilecekler.

İlk aşamada 1 milyon kullanıcı seçilerek Harry Potter'ın sanal dünyası geliştirilecek, daha sonra Ekim ayında site tüm kullanıcılara açılacak.

J.K. Rowling, Londra'da Pottermore sitesinin tanıtımında yaptığı açıklamada, 8. Harry Potter kitabını yazmak gibi bir niyeti olmadığını söyledi.

Rowling, "Harry'nin defterini kapattım. Roman yazma açısından bitirdiğime inanıyorum. Ama bütün o süreçte çok eğlenceli bir iş oldu", dedi.

Yorumlar