Akvaryumda teyze günü

İstanbul'daki yeni akvaryumun müdürü, ziyaretçilerden bazı teyzelerin balıklara kek kurabiye yapıp getirdiğini anlattı.

Akvaryumda teyze günü

İstanbullular, deniz canlılarına öyle ilgi gösterdi ki, ziyaretçi sayısı kısa sürede 300 bine ulaştı. Haberi ilginç yapan ise ziyaretçi sayısı değil, ziyarete gelenlerin gülümseten anılarıydı. Kimi balıklar için evinde kek, kurabiye yapıp getirmiş, kimi Kosta Rika'daki yağmur ormanlarından getirilen bitkileri söküp yetiştirmek üzere evine götürmüş.

''Yağmur ormanlarında neden yağmur yağdırıyorsunuz?'' diye şikâyet eden de olmuş, ''Yağmur ormanları çok sıcak, lütfen klima taktırılsın'' isteğinde bulunan da. Açık tanklarda vatozların kafasına pet şişeyle vuranları anlamak zor ama, dünyanın en büyük kemirgeni 'kapibara'nın yalnızlığına dertlenip ' ''ona eş getirin'' önerisi yapana ne demeli?

İstanbul Akvaryum Genel Müdürü Mehmet Sami Milli, 2,5 aylık dönemi değerlendirdi. Vatandaşların akvaryuma gösterdikleri ilgiden memnun olduklarını söyleyen Milli, hedeflerinin yıl sonuna kadar 2,5 milyon ziyaretçiye ulaşmak olduğunu dile getiriyor. Milli, kısa sürede bu rakama ulaşmalarında akvaryumun açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmasının büyük payı olduğunu ifade ediyor.

Açılışın ardından basında balıkların öldüğü yönünde haberlerin çıktığını hatırlatan Milli, balıkların flaşlardan çok etkilendiğini, belli bir karantina süresine alıp iyileştirdikten sonra tekrar havuza bıraktıklarını anlatıyor. Milli, ilk günlerdeki yoğunluktan sadece balıkların etkilenmediğini, yağmur ormanlarındaki bitkilerin de zarar gördüğünü belirtiyor.

Akvaryumdaki balık çeşidini ileriki dönemlerde artırmayı hedeflediklerini söyleyen Milli, "Burası sadece bir akvaryum değil, aynı zamanda müze." diyor ve gerekçesini şöyle açıklıyor: "Hedefimiz, her alanda balığı sergilemek değil. O balık kadar, bulunduğu coğrafya hakkında da bilgi vermek. Mesela coğrafi, tarihi, kültürel bilgiler var. Özellikle Çanakkale alanında. İstanbul Akvaryum'u salt bir akvaryum değil, bir müze olarak da düşünebilirsiniz." İstanbul Akvaryum'a gelen ziyaretçilerin akvaryumda dalmak isteğini kaydeden Milli, altyapı çalışmalarının sürdüğü ve 1-2 ay içerisinde dalışların başlayacağı müjdesini de veriyor.

Yorumlar