Burun estetiği doğal görünmeli!

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, burun estetiğinin doğal bir görünüm ve işleve sahip olması için dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor...

Burun estetiği doğal görünmeli!

“Burun estetiği ameliyatları en karmaşık estetik ameliyatlardandır. Yüzü en doğal görünümüne kavuşturarak güzelleşmesini sağlamak estetik operasyonun temel amacıdır. Bu nedenle burnun şekli ve boyutu çok önemlidir. Aslında burun estetiği ameliyatında dikkat edilmesi gereken en önemli konu burnun nefes alma işlevini yerine getirecek şekilde planlanmasıdır.”

Ameliyat olunduğu belli olmamalı

“Burun estetiğinin doğal bir görünüme kavuşması ve estetik operasyon geçirildiğinin belli olmaması özgüvenin artmasını sağlar. Bunun yanı sıra burnun nefes alma işlevini tam olarak yerine getirmesi de genel sağlığını korumasını sağlar. Tıp bilimindeki devam eden gelişmeler, estetik cerrahide de devam etmektedir. Bu gelişmeler sayesinde hem burnun fonksiyonunu koruyan hem de hayal edilen güzellikte bir buruna kavuşulabilmektedir.”

Yara izi belli olmamalı

“Günümüzde kırmadan ve kapalı burun estetiği ile gerçekleştirilen ameliyatın ardından morluk ve ödem oluşma riski de en aza iner. Burun estetiği ameliyatlarındaki bu gelişmeler sayesinde daha doğal, daha az travmatik iyileşme sürecine sahip olunur. Kırmadan ve kapalı teknik ile yapılan operasyonlar sayesinde ise burunda görünen bir yara izi de olmaz. Çünkü bütün dikişler burun deliklerinin içine atılır.”

Kompozit burun estetiği

“Burun estetiğinde ameliyatlı ve ameliyatsız tekniklerin ikisi bir arada uygulanabilir. Botoks ve dolgu enjeksiyonları ile ameliyat bir arada kullanılarak daha doğal görünümlü bir burun elde edilebilir. Bu teknikte dolgu malzemesi olarak öncellikle mikro ya da nano teknolojili yağ enjeksiyonu teknikleri kullanılabilir.”

Op. Dr. Güncel Öztürk “Son olarak günümüzde estetik cerrahide tasarım aşamasında 3D simülasyon cihazlarından faydalanılıyor. 3D tasarım cihazlarıyla kişinin fotoğrafları üzerinden 3 boyutlu görüntüsü çıkarılarak ameliyat planlanıyor. Hasta bu aşamada tasarım sürecine dahil olabilir. Aklındaki tüm fikirleri kendi görüntüsü üzerinden denetebilir ve çeşitli açılardan yüzü ile uyumlu olup olmadığını görebilir. Bu sayede ameliyat sonrası yaşanabilecek hayal kırıklığı riskini en aza indirebilir. Karar aşaması tamamlandıktan sonra estetik öncesi ve sonrası görüntüleri 3D Mask tekniği ile hazırlanarak kişiye verilebilir. Estetik cerrahideki gelişmeler operasyonun doğal bir görünümle sonuçlanması giderek daha garanti hale getirmeye devam ediyor.”

Yorumlar