Göz estetiği sonrası iz kalır mı ameliyat sonrası süreç nasıl olur?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak yapılan göz kapağı ameliyatı sonrası gelişen süreç ve hastada göz ameliyatı sonrası iz kalır mı sorusuna yanıt aradık!

Yüzün önemli kısımlarını oluşturan göz ve çevresi çeşitli nedenlere bağlı olarak göz estetiği ameliyatları ve tedavileri uygulanabiliyor. Ancak bu tarz operasyonları geçirmek üzere olan hastaların sıklıkla merak ettiği göz ameliyatı sonrası iz kalıp kalmayacağı veya sürecin acılı olup olmayacağına dair merak edilenleri Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İskender Alkın Solmaz, merak edenler için detaylı bir açıklama yaptı.

GÖZ ESTETİĞİ AMELİYATI SONRASI İZ KALIR MI?

Kapak ameliyatlarında cerrahi yara izi çok sık karşılaştığımız bir durum değildir. Gözler ve göz kapakları yüz için çok özel dokular ve yüzümüzün ortasında en çok dikkat çeken yerlerdir. Bu işlemler estetik uygulamalarla yapılmaktadır.

Üst kapak ameliyatlarında genellikle kapağın üzerindeki çizgilerden veya bazen kapağın içerisinden gerçekleştirilmektedir. Alt göz kapağında veya bazen yüzün ortasına kadar inildiği durumlarda göz kapağının altında kirpik dibindeki ince çizgilerden girildiği için veya yine göz kapağının içerisinden girip gerçekleştirildiğinde cerrahi yara izi kalma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Hastanın iz bırakmaya çok yatkın bir durumu varsa uzun dönemde yapılan kesiler kendini belli edebilir. Güneşten korumak, iyileşme aşamasında doktor önerilerine dikkat etmek çok önemlidir. Belirgin bir iz kalma ihtimali çok düşük olmakla beraber öyle bir durum gerçekleştiğinde ufak müdahalelerle ortadan kaldırılabilmektedirler.

Yorumlar