Rinoplasti ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri Op.Dr. Yusuf Can anlattı!

Estetik burun ameliyatı olmaya karar verenler için merak edilen tüm soruları Op.Dr. Yusuf Can anlattı!

Rinoplasti ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri Op.Dr. Yusuf Can anlattı!

Estetik burun ameliyatı olmaya karar verdiğiniz zaman aklınızda birçok soru olacaktır.

• Kime ameliyat olmalıyım ?
• Nerede ameliyat olmalıyım ?
• Ne gibi sakıncaları var ?
• Nelerle karşılaşabilirim ?
• Hangi mevsim ameliyat olmalıyım ?
• Bu süreç nasıl gelişecek ?
• Ameliyatımda neler yapılacak ?
• Ameliyat sonrası beni neler bekliyor ?

Daha bunun gibi onlarca  soru kafamızın içinde gidip gelecektir. Gelin , sizleri  biraz daha rahatlatmak ve bilgilendirmek , aynı zamanda basit çizimlerle bu ameliyatı  kafanızda canlandırabilmek için  , bu konuda birlikte adım adım bir yol izleyelim.

Öncelikle tüm bu soruları doktorunuzla detaylıca konuşmalı – paylaşmalısınız.

Muayene : Birinci adımda detaylı bir burun muayenesi yapılmalıdır. Endoskopik olarak burunun  iç yapısı incelenmeli, burun yan duvarları nasıl ?, burun kanat açısı nasıl?, kemik  veya kıkırdak eğriliği- yada her ikisi  birden  mevcut mu ?, sinüzit, burun eti şişkinliği, burun içinde yada sinüsler de  polipler var mı?, hasta alerjik yapılı mı ?  vb.  gibi tüm problemler detaylı olarak not alınır.

Sonra burunun dış görünüşü çok ayrıntılı bir şekilde incelenir. Burun cildinin kalınlığı çok çok önemlidir. Kalın ciltli burunlar , zor burunlardır. Özel yaklaşım gerektirir. Burun cildinin çok ince olması da ameliyat sonrası en küçük bir problemin daha da abartılı görünmesine neden olabilir.  Burun kıkırdağının yapısı nasıl ? Zayıf mı ? Burundan nefes alma esnasında içeriye çökme oluyor mu ? Burun kanatlarının durumu nasıl ? Burun  sırtında  çok  büyük bir  çıkıntı   ( kambur -  kemer )   veya  çökme  var mı ?  Daha önce ameliyat olmuş mu ?  Tüm bunlar detaylıca değerlendirilir.

Fotoğraf Çekimi : Hastamızın tam önden     yarım yandan ( Oblik ) sağ ve sol olarak  – tam yandan ( İki  taraflı  olarak )    aşağıdan ( Özellikle  burun delikleri değerlendirilir ) – yukardan ( baş öne  eğilerek )  dijital  fotoğraf  çekimleri yapılır. Fotoğraflar   Bilgisayara aktarılır,  hasta ile birlikte bunun üzerinde detaylı  çalışmalar , görüş  alış –verişleri  yapılır.

Ameliyat Öncesi Hazırlık : Mümkünse 1 hafta öncesinden sigara bırakılmalıdır. Aspirin ve eşdeğer ilaçların alınması 10 gün öncesinden kesilmelidir. Ameliyattan bir gün önce gece 12.00  ( 24.00 ) den sonra hiçbir şey yenilmemeli-içilmemelidir.

Ameliyat Günü : Hastaneye aç ve susuz olarak gelen hastamız, öncelikle kayıtları yapılıp odasına alınır. Anestezi doktoru tarafından görülür, değerlendirilir. Ameliyat öncesi gerekli tüm kan tetkikleri yapılır, gerekli görülürse  Akciğer grafisi,  EKG  v.s. çekilir . Sonuçlar gözden geçirilir. ( Örneğin  Daha önce kalp ile ilgili bir  rahatsızlık geçirmişse  Kardiyoloji uzmanından , ameliyat olmasında herhangi  bir  sakınca olmadığına dair rapor alınır. )  Bir olumsuzluk yoksa hastamız operasyona alınır.

Ameliyat Süresi : Ameliyat  süresi , ortalama  2-4 saattir. Ancak  ameliyatta en önemli kuralım , kendime belirli bir zaman sınırı koymaksızın, mümkün olduğunca ameliyat öncesi hastamız ile paylaştığımız-kararlaştırdığımız burun şekline uygun ve  tatmin edici  bir  sonuç  alana kadar devam  etmektir.

Ameliyat : Estetik burun operasyonlarımı büyük oranda açık teknik ile yapmaktayım. Ancak  burun ucunda ciddi bir sorunu olmayan , asıl problemi burun sırtında ki  eğrilik yada kemer – kambur olan hastalarda kapalı teknik ile de ameliyat yapmaktayım . Ameliyatlarımı  daima Genel  anestezi altında yapıyorum.

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Adım 1

Öncelikle  burunda uygun noktalara lokal anestezi yapılır. Sonra burun alt-orta kısmından cilt kesesi ile operasyona başlanır.

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Adım 2

Burun ön kısmı  ve  burun sırtı açılır . Burun orta bölmesi iki taraflı olarak açılır.

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Adım 3

Orta bölmede eğri olan kemik ve kıkırdak kısımlar çıkarılır, bazı kısımlar düzeltilerek tekrar yerleştirilir. Burun tam orta hatta alınır. Aynı şekilde,   burun etleri dikkatlice değerlendirilir.

Eğer büyük ise her iki alt burun eti küçültülür. Böylece,  her  şeyden önce  burundan sağlıklı nefes alınması sağlanmış olur.

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Adım 4

Burun sırtındaki eğrilikler, çıkıntılar yada çökmeler düzeltilir. Burada özel törpüler, mikro keskiler kullanılır.

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Adım 5

Burun uzun ise kısaltılır, kısa burun ise hastanın kendi kıkırdağı kullanılarak uzatılır.

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Adım 6

Burun ucu hoş ve doğal gözükecek şekilde kaldırılır. (Hasta ile birlikte daha önce planlandığımız gibi) Burun ucu geniş ise bu bölgede kıkırdaklar üzerinde düzenleme ve sütur (dikiş) tekniği ile küçültülür.

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Adım 7

Burun kemikleri her iki taraf da ve orta hatta mikrocerrahi yöntem ile hareketli hale getirilir. Burun sırtındaki açıklık kapatılır.

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Adım 8

Burun sırtı açıklığını önlemek, burun ucu düşmesini önlemek için buralara özel süturlar konur, düzenlemeler yapılır.

Burunun alt kısmından açtığımız cilt kesesi özel estetik dikiş ile kapatılır.

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Adım 9

Burun içine, buruna yapışmayan ve alınma esnasında ciddi bir sıkıntı vermeyen silikon konur.

Silikonun yan tarafındaki borulardan hasta nefes alabilir.

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Adım 10

Buruna son şekli verildikten sonra , burun sırtı üzerine  antialerjik bant konur.

Band sonrası termal alçı konularak operasyona son verilir.

Buruna koyduğumuz silikon operasyondan 2-3 gün sonra alınır.

Operasyondan 1 hafta sonra alçı ve dikişler alınır.

Ameliyatın hemen ertesi günü hastamız banyo- duş yapabilir. Ancak burun üstündeki alçı ve band kısmı ıslanmamalıdır.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Op. Dr. Yusuf Can

www.canmedkbb.com

https://www.facebook.com/opdryusufcan

Yorumlar