Ses estetiği nedir istediğiniz ses tonuna kavuşmak hayal değil!

Ses estetiği nedir? Sesini çok ince ya da çok kalın bulanlar, bu estetikle hayal ettiğiniz ses tonuna kavuşabileceğinizi biliyor muydunuz?

Ses estetiği nedir istediğiniz ses tonuna kavuşmak hayal değil!

Ses tonu fiziksel yapılarına uygun olmayan kişiler, psikolojik olarak kaygı yaşayabiliyor. Sizin de ses tonunuz fiziksel yapınıza göre, çok ince ya da çok kalınsa bunu dert etmeyin! Son zamanlarda trend olan ses estetiğiyle  bu sorununuzu çözebilirsiniz. Peki ses estetiği nedir? İnceltme ya da kalınlaştırma şeklinde yapılan ses estetiği operasyonları, kişiye istediği ses tonuna sahip olabilme şansı sunuyor. Ses estetiği hakkında tüm merak edilenleri Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Elad Azizli'den öğrendik. 

KADINLAR SESLERİNİ İNCELTMEK İSTİYOR

Ses en önemli iletişim aracıdır. Ses tonunun kişinin yaşamına, cinsiyetine ve özellikle de fiziksel yapısına uygun olması istenir. Bu uyum sağlanamazsa eğer, bu durum ne yazık ki kişinin psikolojik durumu bozulabilmektedir. Kişi bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir. 

SESİ İNCE OLAN ERKEKLER KALINLAŞTIRMAK İSTİYOR 

Bu gibi uyumsuzluk durumlarında mevcut olan sesi, daha estetik bir hale getirmek için, inceltme, kalınlaştırma şeklinde ses estetiği operasyonları uygulanmaktadır. Bu operasyonu uygulayan kişiler genellikle erkeklerse seslerini kalınlaştırmak, kadınsa, özellikle sigara içen kadınlarda ses kalınlaşması olduğu için, sesi inceltme yönünde operasyonlar yapılmaktadır. 

KİŞİYE UYUMLU SESİN ELDE EDİLMESİNİ SAĞLIYOR

Estetik ses, kişinin dış görünüşüne, fiziksel yapısına, cinsiyetine uygun bir ses demektir. Kişi fiziksel olarak uzun boylu ve yapılıysa, bu kişiden çıkan ince ses estetik bir algı yaratmamaktadir. Ya da minyon bir kadından çıkan kalın bir ses yine hoş durmamaktadır. Ses estetiği kişiye uyumlu sesin elde edilmesini sağlayan tıbbi bir tedavi şeklidir. 

İSTEYENE YÖNETİCİ, İSTEYENE SUNUCU SESİ 

Bir kadın telefonda konuşurken sesi erkek olarak algılanabilecek kadar kalınsa, ya da, erkekken kadın cinsiyetine geçmiş bir kişi artık eski kalın sesini istemiyorsa ses inceltme ameliyatları uygulanabilmektedir.  Bu ameliyatları sigara kullanımı nedeniyle sesi çok fazla kalınlaşan bireyler, yönetici adayları, siyasiler, spiker, sunucu ve seslendirme sanatçısı olmak isteyen kişiler ile öğretim üyeleri sıklıkla başvurmaktadır. 

HASTA AMELİYAT SIRASINDA KENDİ SESİNE KARAR VEREBİLİYOR

Bu ameliyatlar, genel anestezi altında 30-40 dakikalık bir süreç içerisinde yapılmaktadır. İnceltme ameliyatları, çoğu zaman dışarıdan herhangi bir kesi olmadan ağız içinden girilerek ses telleri üzerinde yapılmaktadır. Kimi zaman da dışarıdan birkaç dikiş atılarak ya da lazer uygulaması ile yapılabilmektedir. Ameliyat sırasında hastanın sesi dinlenir.

OPERASYON SONRASI AĞRI HİSSEDİLMEZ 

Hasta ve doktor sesin kalınlaşmasını duyar ve karar verdikleri kalınlaşmada işlem sonlandırılır. Böylece hasta sesinin ne kadar kalınlaştığını ameliyat sırasında duyar ve operasyon sırasında cerrahı ile konuşabilir.Operasyon sonrası ağrı yaşanmamaktadır. Genellikle hastalar aynı gün taburcu edilebilmektedir. Birkaç günlük ses istirahati sonrasında yeni seslerini kullanmaya başlayabilirler; ancak gerçek sesin tam olarak oturması bir kaç ayı bulmaktadır.

BİR BAŞKASININ SESİNE SAHİP OLMAK HENÜZ MÜMKÜN DEĞİL 

Sesin ortaya çıkışında sadece ses telleri görev almamaktadır. Ham ses, ses telleri tarafından ortaya çıkar. Ancak ses rengi; dil, damak, dişler, dudaklar ile şekillendirilmektedir. Bu yapılar değiştirilemediği için sesi herhangi birinin sesine benzetmek teknik olarak şuan için mümkün değildir.

Yorumlar