Yaşlanmaya karşı şemsiye estetiği

Yaşlanma nedeniyle dokular aşağı kayar. Bu kayışla birlikte yüzün konturları bozulur. Kaşlar, yanak, ağız köşeleri ve çene kenarları aşağı iner. Bu durumdan kurtulabilirsiniz!

Yaşlanmaya karşı şemsiye estetiği

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Plastik Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, şemsiye estetiği hakkında merak edilen sorulara cevap verdi.

Yaşlanmayla birlikte yüz aşağı doğru mu iner?

Yaşlanmaya götüren nedenlerden birisi dokuların aşağı doğru kaymasıdır. Bu kayış ile birlikte yüzün konturları bozulur. Kaşlar, yanak, ağız köşeleri ve çene kenarları aşağı iner ve yüze yorgun, hüzünlü ya da yaşlı bir görüntü verir.

Estetik cerrahi yüzün aşağı inmesi konusunda ne tip seçenekler sunuyor?

Gençleşme işlemlerinden bir bölümünü yüzün aşağı doğru kayan yapılarını yukarı doğru alma oluşturur. Yüzü yukarı doğru alma işlemleri arasında askı dikişleri basit olması ile bir dönem öne çıktı. Küçük kancalarla çekme mantığına dayalı bu ipler ile cildin tahriş olduğu, geçiş noktalarının gamze ya da çukurluk olarak belli olması gibi sakıncaları olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Kanca mantığı yerine dokunun iyileşme potansiyelini kullanan,  dokuyla uyumlu şemsiye dikişler ise bu konuda yeni bir açılım getirmiştir.

Bu yeni yöntemdeki farklılık nedir?

Yumuşak ve şeffaf küçük şemsiyelere sahip olan bu dikişler, dokulardaki suyla temas ile daha da yumuşamakta ve dışarıdan belli olmaz bir hale gelmektedir. Şemsiye bölümleri 8–10 ayda tamamen emilir.  Ayrıca derin dokuya yerleştirilmesi nedeniyle dışarıdan belli olmazlar. Vücudun iyileşme mekanizmaları şemsiyeler ağ şeklinde kollajen kılıflar oluşturmakta ve bu kılıflar yardımıyla kaldırma sağlanabilmektedir.

Şemsiye yöntemi hangi durumlarda uygulanır?

Özellikle yanak kaldırma, ağız çevresi sarkmalar ve çene altı sarkmalar için uygun bir yöntem olarak söylenebilir. Yöntemin süresi kullanılan ürünün sayısı ve uygulanan tekniğe göre değişse de dört yıla kadar uzayabiliyor. Yöntemin en önemli avantajı etkisi azaldıkça, işlemi tekrar etmeksizin gerginliğinin ayarlanabilmesidir. Bunun nedeni şemsiye kısmı erise de iplikler etrafında oluşmuş olan kollajen lif kılıfının kalmasıdır. Bu yöntemin yüzün sarkan kısımlarını kaldırma yanında, yüze canlı bir ifade vermek ya da yüzün sallanan bölümlerini tespit etmek gibi avantajları da vardır. Endoskopik yüz gençleştirme işlemleri ile birlikte kullanılması ile gençleşme oranının arttırılması mümkündür.

İşlem nasıl uygulanır?

Eğitimli bir estetik cerrah tarafından gerçekleştirilen işlem ortalama 1 saatte tamamlanır. Lokal anestezi altında yapılan işlemden hemen sonra sonuç görülebilir. Kişinin doku kalınlığı, sarkmanın çeşidi ve kişinin yaşı gibi pek çok faktör şemsiyeleri yerleştirme şeklini, yerini ve sayısını belirler.  İşlem bir şablon gibi herkese aynı uygulanmaz. Şemsiyelerin yerleştirme yönü ve sayısı ihtiyaca göre değişir.

Yorumlar