En uğurlu festival başlıyor

Diyarbakır dünyanın en güzel doğa olaylarından birine şahitlik edecek. Bu kadar çok dilek hakkını ve unutulmayacak görsel şöleni kaçırmayın!

En uğurlu festival başlıyor

Türkiye’nin en ‘uğurlu’ festivali başlıyor. Kahramanmaraş’ın Uludaz Dağları, on binlerce uğur böceğinin bir araya gelerek oluşturduğu eşi görülmemiş bir doğa olayına ev sahipliği yapıyor. Uğur böceklerinin neden bir araya geldikleri gizemini korurken, 3 yıl önce bir dağcı Sait Kılıçsallayan tarafından tesadüfen keşfedilen bu doğa olayı, yöre kültürünün de sergilendiği bir festivale dönüştürüldü. Sadece yılın bu döneminde görülebilen ve ay sonuna kadar süren bu görsel şölen 2-3 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek Uludaz Uğur Böceği Festivali’nde doğaseverleri bir araya getirecek.

Fotoğraf tutkunları ve doğaseverlerin, uğurböceklerinin gizemine şahitlik etme ve yöre kültürünü tanıma fırsatı yakalayacak festival, keyifli bir doğa yürüyüşü ile başlıyor. İlerleyen saatlerde uğurböcekleriyle buluşmak için Uludaz Dağları’nın tepelerine doğru yola çıkılıyor. Güneşin keskin ışıklarının etkisini kaybettiği saatlerde, zirvede on binlerce uğurböceği doğaseverleri karşılıyor. Uğurböceklerinin kırmızısı, gün batımının kızıllığına eşlik ederken, dilekler de ağızlardan dökülüyor.

Uğurböceklerinin bölgede neden toplandığı halen bilinmezken, Uğurböceği Festivali, doğaseverlere bu gizemli sırra ortak olma ve doğayla baş başa kalma fırsatı sunuyor.

Yorumlar