İstanbul'da rengarenk bir festival

60 graffiti sanatçııs bir araya geldi ve İstanbul'u boyamaya hazırlanıyor. İstanbul geçen yıl olduğu gibi Taksim Gezi Parkı'nda rengarenk bir şölene ev sahipliği yapıyor.

İstanbul'da rengarenk bir festival

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi ve Kültür A.Ş.’nin grafitinin, Türkiye’de tanınması ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlediği festival ‘Meeting of All Stars / Yıldızların Buluşması’ sloganı ile düzenlecek. 24 Temmuz Pazar günü Taksim Gezi Parkı’nda gerçekleştirilecek festival kapsamında tüm dünyadan sanatçıları bir araya getiriyor.

Sanatçılardan bazıları şöyle:Amok156, Koacleo, Texas, Choma Dryhure, Repuz, Amd, Hero S2komeria, Tab, Funk, Okdose ve Misk.

60 sanatçı bir araya geliyor

Türkiye ve Avrupa’dan katılacak 60 grafiti sanatçısının hünerlerini sergileyeceği festivalde ayrıca BMX, kay kay, break dans gösterileri, gün boyu hiphop, R’nB, elektronik ve dubstep DJ performansları ve Beatbox şovu yer alacak. 11.00’de başlayacak festival akşam 21.00’de sona erecek.
Doğuşu, oldukça eskiye, eski Mısır’da duvarlara çizilen resimlere dayanan grafiti sanatının gelişimi uzun bir zamana yayılsa da bugün kendi ticari sektörünü ve literatürünü oluşturmuş durumda.
Grafiti sanatçılarının eserleri galerilere taşınıyor, grafitinin yaygın olduğu bazı kentlerde duvarlardaki eserler bir sanat eseri gibi korunuyor, sergileniyor. Ancak grafitinin illegal oluşu, sanatçıların kendi isimleri yerine takma isimlerle çizim yapmalarını gerektiriyor.

Günümüzde bu sanatın en popüler ismi ise şüphesiz, eserleri milyon dolarlara satışa sunulan ve kimliği uzun süredir açığa çıkarılamayan Banksy.

Yorumlar