Rahat bir uyku için...

Isınan havalarla birlikte kaliteli uyku uyumak daha da zorlaşıyor. Sıcakta rahat bir uyku uyuyabilmek için dikkat etmeniz gerekenler işte bunlar...

Rahat bir uyku için...

Yazın kendini göstermesiyle artış gösteren hava sıcaklıkları, nispi nem oranının yüksek olduğu bölgelerde yaşayanlar için ısı rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Yüksek nem ve aşırı sıcaklar ise ruh hastalığı olmayan kişilerde bile uyku bozuklukları, öfke patlamaları ve tahammülsüzlüğe neden olabiliyor. İşte kaliteli bir uyku için dikkat etmeniz gerekenler... 

Stresten kaçın:

Gece yatarken, ertesi gün yapılacak işleri düşünmeyin. Sorunlarınız olsa bile bunları gece fazla kurcalamayın.

Sigara, çay ve kahve:

Spor yapın, fakat uykudan en az iki saat önce spor yapmayı bırakmanız gerekiyor.. Dengeli beslenin. Sigarayı bırakın. Çay ve kahveyi azaltın.

Kafeinli içecek aldıysanız:

Eğer gün içinde çok kafeinli içecek aldıysanız, ekmek ya da kraker gibi karbonhidratlı besinler alarak kafeinin etkilerini azaltın.

Gürültü:

Sokak gürültüsünü engellemek, sesli cihazları yatak odasından çıkarmak, çare olabilir.

Işık ve elektrikli cihazlar:

Yatmadan hepsini kapatın, perdeleri çekin. Işık uykuya mani olur. Elektronik cihazlar, hatta gece lambası dahi sıcaklığı arttırır.

Büyük yatak:

Uzmanlara göre yatak en az 180x240 cm boyutlarında olmalı.

Alkollü içkiler:

Yatmaya yakın alkollü içkiden kaçının.

Yalıtım yaptırın:

Isı yalıtımlı mekânlar kışın sıcak, yazınsa serin olur. Yalıtımla soğutma cihazlarının harcadığı enerji de yüzde 50 azalıyor.

Klima edinin:

Uygun büyüklük ve güçte klima satın alın. Klimayı dış ortamdaki sıcaklığın en fazla 5-6 derece altına göre ayarlayın.

Cep telefonu:

Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre yatak odasında cep telefonu çalması, kaliteli uykudan ortalama 50 dakika çalıyor.

Fazla yemeyin:

Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler uyutmaz. Sıcak havada hafif yiyecekler yiyin ve yemek ile uyku arasına en az üç saat koyun.

Mide yanması:

Ayrıca fasulye, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası gibi gaz yapan sebzelerden ve mide yanması yapabilecek baharatlardan da akşamları kesinlikle uzak durulması gerekiyor.

Ilık süt:

Serotonin, tripofan ve melatonin yönünden zengin bazı besinler uyumanıza yardımcı olur; ılık süt bunların başında gelir.

Uyku getiren diğer besinler:

Ayrıca ton ve kalkan balığı, enginar, badem, yumurta, şeftali, ceviz, kayısı, kuşkonmaz, keten tohumu, yulaf, patates ve muz da uyku getiren diğer besinlerdir.

Su gibisi yok:

Terleme, su ve elektrolit kaybına yol açar. Sıcakta serinlemek için bol su için. Günlük ihtiyaç 1.5 litre.

Duş alın:

Yatmadan önce alınacak ılık (en fazla 37 derecede) bir duş uyumaya yardım eder. Duştan sonra saçınızı ıslak bırakmak da faydalı olacatır.

Buzlu çarşaf:

Nevresim takımlarını derin dondurucuda bekletin ve yatmadan önce serin.

Yastık:

Yatağa yattığınızda boynunuzu da destekleyen bir yastık kullanın. Mümkünse elinizin ve kolunuzun üzerine yatarak uyumayın. Yüzüstü baş yana dönmüş uyumaktan da kaçının.

Uyku saatleri:

Uyku saatlerimizi ve süresini bilmek ve bunlara uygun saatlerde yatıp kalkmak, sağlıklı bir uykunun ilk şartıdır.

Yatak odanızı oturma odası gibi kullanmayın:

Bazılarımızın yatakta yemek yeme, televizyon seyretme gibi alışkanlıkları vardır. Ancak, yatak sadece uyumak için kullanılmalıdır. Yatmadan önce zihni yormayan kitaplar okunabilir.

Gündüz uyumayın:

Gündüzleri uyumayınız. Ve ne kadar uyursanız uyuyun sabahları belirli bir saatte kalkma alışkanlığı edinin.

Uykunuz gelmeden yatmayın:

Uykunuz gelmeden asla yatağa gitmeyiniz.

Yorumlar