İstanbul'un değişimi tartışılıyor

16 Eylül'de Contemporary İstanbul'un düzenleyeceği 'Kent ve Kültür' konferansına birçok ünlü mimar ve sanatçı, İstanbul'un kültür ve sanat merkezi olarak değişmekte olan altyapısı tartışacaklar.

İstanbul'un değişimi tartışılıyor

Contemporary İstanbul, İstanbul Bienali’ne paralel olarak mimarlık ve sanat dünyasının dünya çapındaki isimlerini bir araya getireceği ‘Kent ve Kültür’ başlıklı uluslararası bir konferans düzenleyecek. 19 Eylül’de Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenecek konferansa Tate Modern’in mimarlarından Jacques Herzog, bu yılki Venedik Bienali’nde Türkiye’yi temsil eden Ayşe Erkmen, Documenta’nın eski direktörü Catherine David ve çağdaş sanatçı-heykeltraş Elisabeth Ballet, Ağa Han ödüllü mimar Emre Arolat, Frankfurt Modern Sanat Müzesi’nin tasarımcılarından mimar Hans Hollein ve ODBC Mimarlık ofisinin kurucularından Odile Decq ve Sapphire İstanbul’un mimarı Murat Tabanlıoğlu gibi isimler konuşmacı olarak katılacak.

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Qatar Museums Authority’nin başkanı Hamad Bin Khalifa Al-Thani’nin de hazır bulunacağı konferansta İstanbul’un kültür ve sanat merkezi olarak değişmekte olan altyapısı tartışılacak.

‘Kent ve Kültür’ konferansının sabah oturumunun moderatörlüğünü küratör Ali Akay yapacak. ‘Bir Kentin Kültür Merkezi Olması Sağlayan Nedir?’ başlıklı oturumun konuşmacıları sanat teorisyeni Anna Waldman, çağdaş sanatçı Ayşe Erkmen, küratör Catherine David ve heykeltıraş Elisabeth Ballet olacak.

Mimarlığın kente etkisi

‘Mimarlığın Kent Kültüründeki Rolü ve Önemi’nin tartışılacağı öğle oturumunun açılış konuşmasını Pekin Ulusal Stadyumu ve Tate Modern’de imzası bulunan Pritzker ödüllü İsviçreli mimar Jacques Herzog yapacak. ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi Prof. Suha Özkan moderatörlüğündeki oturumun konuşmacıları ise mimar Emre Arolat, Mecanoo Mimarlık Ofisi’nden Francine Houben, mimar Hans Hollein ve Roma Çağdaş Sanatlar Müzesi Mimarlık Ödülü sahibi Odile Decq ve mimar Murat Tabanlıoğlu. Konferans, Almanya’dan Akademie Der Künste’nin direktörü Dr. Johannes Odenthal’ın konuşmasıyla son bulacak.

Türkiye’nin en etkili çağdaş sanat fuarlarından Contemporary İstanbul, bu yıl 24-27 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar’da düzenlenecek.

 

Yorumlar