Gelecekte mutfaklar nasıl olacak?

Artık mutfakta vakit geçirmek hem daha pratik hem de eğlenceli hale gelecek. Mutfak malzemesi üreten firmalar, teknoloji firmalarıyla işbirliği yaparak geleceğin mutfaklarını tasarlıyor.

Gelecekte mutfaklar nasıl olacak?

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, General Electrics, Samsung, Whirlpool gibi mutfak malzemesi üreten firmalar, Cisco, Microsoft ve Sun Microsystems gibi bilişim devleriyle bir araya gelerek geleceğin mutfaklarını dizayn ediyor.

Telefon ile çalışan fırın: Özel bir uygulama yardımıyla yemeğin pişme şeklini, ısısını ve süresini iPhone veya Android telefondan kontrol edebileceğiz. Sabah hazırlayıp fırına koyduğumuz bir yemeği biz eve gelmeden önce istediğimiz saatte pişirmeye başlayabileceğiz. Ayrıca bu uygulama yardımıyla fırınımıza yemek tariflerini ve yemeğin yapılış şeklini yükleyebileceğiz. Eğer yemeğimizin yanma tehlikesi varsa fırın kendiliğinden kapanacak.

Barkod okuyuculu mikrodalga fırın: Marketten aldığınız dondurulmuş gıda ürününün barkodunu mikrodalga fırına okutup pişme süresi ve sıcaklığı otomatik olarak ayarlanabilecek.

Bulaşıklar ne kadar kirli?: Yeni teknolojiye sahip bulaşık makineleri, bulaşığın ne kadar kirli olduğunu, yıkanacak malzemenin türünü ve gerekli su sıcaklığını otomatik olarak ayarlayabilecek. Böylece hem bulaşık yıkamak daha kolay olacak hem de daha fazla enerji tasarrufu yapabileceğiz.

Raflarda ne olduğunu bilen buzdolabı: Buzdolaplarımız artık hangi rafta neyin olduğunu bilecek, eksik malzeme varsa uyaracak. Raflardaki mevcut malzemeye göre hangi yemekleri yapabileceğimizi önerecek.

Telefonla kontrol edilen klima: Özel bir telefon uygulaması yardımıyla klimamızı eve gelmeden önce çalıştırabilecek ve ısı değerlerini uzaktan belirleyebileceğiz.

Güneş enerjisinde devrim gibi buluş

Amerikan MIT Üniversitesi'nde görev yapan bir grup bilim adamı, güneş enerjisi teknolojisinde oldukça önemli bir buluşa imza attı. Bilim adamlarının son buluşuyla, güneş enerjisinden elektrik üretmek için kullanılan güneş hücrelerini katlanabilir plastik, kâğıt veya kumaş üzerine uygulamak mümkün hale geliyor. Deneme aşamasındaki bu teknoloji yardımıyla üretilen elektrik seviyesi henüz çok yüksek değil, fakat yakın bir zamanda bu teknoloji ile birçok farklı mekânda güneş enerjisinden yararlanabileceğiz. Kim bilir belki de salonumuzun perdelerinden güneş enerjisi üretip evimizde kullanabileceğiz.

Yeni MacBook'lar yolda

Apple çok yakında yeni model MacBook ve MacBook Air bilgisayarlarını satışa sunmaya hazırlanıyor. Sandy Bridge işlemciye, yeni işletim sistemi Lion OS X'e ve daha hızlı data transferi imkânı veren Thunderbolt girişine sahip olacak olan yeni modellerin kesin satış tarihi henüz belli değil ama gelen haberler şimdiden Apple hayranlarını heyecanlandırmış.

Evcil hayvanlar da sosyal medyada

The Telegraph gazetesinin yayınladığı bir araştırmaya göre, artık İngiltere'deki her on evcil hayvandan birinin Facebook, Twitter veya YouTube hesabı var. İngiliz hayvanseverlerin yarısından fazlası ise evcil hayvanlarının resimlerini sosyal medyada paylaşıyor.

Bazı evcil hayvanların sosyal medya profili ise milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor. Boo adlı köpeğin Facebook sayfasını bugüne kadar 1,4 milyon kişi 'beğenmiş', Sockington adlı kedinin ise Twitter'da 1,5 milyon takipçisi var. 

Yorumlar