Düğün stresinden kurtulmak için bu uyarılara kulak verin!

Düğün stresi nasıl atılır? Düğün stresinden kurtulmak için neler yapılabilir? İşte evlilik telaşında olan çiftleri rahatlatacak birkaç öneri!

Düğün stresinden kurtulmak için bu uyarılara kulak verin!

Hayatın belki de en özel anı sayılan düğün gününün harika geçmesini kim istemez ki? Bu özel gün her iki taraf için de oldukça önem taşımaktadır. Güne verilen önemin artmasıyla birlikte çiftler paniğe kapılmakta ve olur olmaz şeyleri aralarında sorun yapmaya başlamaktadır. Bu gibi durumlara mahal vermemek için uzmanlar, evlilik telaşında olan çiftleri rahatlatacak önerilerde bulunuyor.  Peki düğün stresi nasıl atılır? Düğün stresinden kurtulmak için neler yapılabilir? İşte evliliğe giden yolda düğün stresi ile başa çıkmanın yolları!

HER İKİ TARAF İÇİNDE ÖZEL ANLARIN YAŞANDIĞI BİR GÜNDÜR 

Belki de kişinin en özel anlarının yaşandığı gün olan düğün günü her iki taraf içinde oldukça önem taşımaktadır. Gerek damat olsun gerek gelin olsun bu güne aylar öncesinden hazırlanıp, her şeyi kusursuz olarak gerçekleştirmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu hazırlıklar düğün günü yaşanmasını muhtemel kılan olumsuzlukları önlemek amaçlı yapılmaktadır. Fakat bunlar yapılırken de kişiler ister istemez sıkıntıya girmektedir. 

HEYECAN VE GERGİNLİĞİN ARTTIĞI BİR DÖNEMDİR 

Koşturma içerisinde geçen bu süreçte çiftlerin değişeceği hayatlarına bağlı olarak heyecan ve gerginlikte artmaktadır. Bu süreç içerisinde çiftlerin birbirlerine karşı tahammüllü azalmaya başlamakta ve ne yazık ki zaman zaman da kopmalar yaşanmaktadır. 

UZMANLAR UYARIYOR! BERABER ADIM ATIN 

Evlilik düşünen insanların kendilerine göre kafalarında tasarladıkları planlar ve ailelerin isteklerini yerine getirmenin gerginliklere yol açabileceğini belirten uzmanlar, bu gibi durumlarda çiftlerin beraber adım atmalarının sorunu çözmede etkili bir adım olduğunu vurguluyor.

Evlilik terapistleri, çiftlerin yaşanılan sorunlar karşısında beraber atım atarak sorunları çözmesi gerektiği uyarısı yaparken evlilik stresiyle baş etmenin yollarını da şöyle açıklıyor: 

BU UYARILARA KULAK VERİN! 

Öncelikli olarak yapmanız gereken şey stresin neden olduğu kaynağı doğru tahlil etmektir. Bu sorunun çözümüne yardımcı olacak baş etmeni oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra süreci başarılı bir şekilde atlatmak için de birbirinizi dinlemeyi asla ihmal etmemelisiniz. Sorunlar karşısında çözüm odaklı olmanızın yanı sıra 'beraber' çözüm üretmeye bakmanız da önem taşımaktadır. Sizi bu stresten kurtaracak bir diğer davranış ise yanlış olan davranışları kabullenmek ve sakin kalmaya gayret göstermektedir. 

 

Yorumlar