40 yaşın güzelliğini yaşayın

Yaşınız kaç olursa olsun her zaman dinç ve genç hissetmek sizin elinizde! Uzmanlar, 40’ından sonra iyi görünme ve hissetmede egzersizin önemli rol oynadığını söylüyor.

40 yaşın güzelliğini yaşayın

40 yaşında olmanız, koşmaktan, sosyal aktivitelerden geri kalacağınız anlamına gelmiyor! Aksine kendinize dikkat ederseniz hayatı dolu dolu yaşama fırsatına sahip olabilirsiniz.

Uzmanlar, 40’ından sonra iyi görünme ve hissetmede egzersizin önemli rol oynadığını söylüyor. Spor eğitmeni Özgür Güngör de 40 yaş üstü kişilerin egzersiz yaparken bazı noktalara daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirtiyor, doğru ve etkili spor için şu tavsiyelerde bulunuyor:

Efor sağlayacak fırsatları değerlendirin

“Hangi yaşta olursanız olun her şeyden önce günlük olarak vücudunuza giren ve çıkan kalori için genel bir hesap yapmanız ve hedef belirlemeniz gerekir. Egzersizin yanı sıra metabolizmanızın günlük işler için de kalori harcadığını unutmayın. Yaş ilerledikçe metabolizma hızınız da yavaşlayacağı için bu nokta, 40 yaşıdan sonra daha önemli olacaktır. Egzersiz haricinde efor sarf etmenizi sağlayacak, örneğin; asansör yerine merdiven çıkmak gibi küçük fırsatları değerlendirin. Farkı göreceksiniz.

Ağırlık antremanı sürenizi ve seviyenizi arttırın

Yaş ilerledikçe ağırlık egzersizlerinin önemi artıyor. Kas, yaşı ilerleyen yetişkinlerin adeta gerçek dostudur. Vücudunuzdaki kas oranı arttıkça metabolizma hızınız da artıyor ve dinlenmiş vaziyetteyken de daha fazla kalori yakabiliyorsunuz. Tabii yağa oranla vücudunuza kazandırdığı estetik görünümden bahsetmeye gerek dahi yok. Ağırlık egzersizi aynı zamanda kemik hacminizi artırır, sakatlanmaları ve kemik erimesini önlemeye yardımcı olur. Spor salonunuzda alt ve üst vücut için ağırlık egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

Kalori ve kalp atışı seviyenizi doğru ayarlayın

Koşu, yürüyüş gibi egzersizlerde nabzın bir seviyede tutulması ve kontrollü şekilde artırılıp azaltılması egzersizin faydalı geçmesinde belirleyici oluyor. Nabzın doğru ölçümü, bir sorun esnasında cihazın size yardımcı olması, yaktığınız kaloriden uygulanan dirence kadar verileri en sağlıklı biçimde iletmesi için iyi kaliteli koşu bantlarından faydalanabilirsiniz. Bu akıllı makineler çalışmanın herhangi bir kesintiye uğradığında kendiliğinden durur, nabzınızı bulundurmanız gereken seviyede egzersizinizi hazırlar, antrenman sonrası aldığınız yolu, yaktığınız kaloriyi gösterir.

Uzun yaşamak istiyorsanız göbeğinizdeki yağı eritin

Hormon sistemindeki değişimlerin de etkisiyle 40’lı yaşlar genellikle kendinizi daha kalın hissetmeye başladığınız yaşlardır. Kardio egzersizinde daha fazla vakit geçirerek toplamda yaktığınız kaloriyi artırmaya çalışın. Koşu bandında 10–20 dakika fazla durmak, akşam yürüyüşleri yapmak gibi fırsatları değerlendirin. Kalori yaktıkça programınıza karın egzersizleri de ekleyebilirsiniz.

Ağrı hissetmemek için esnekliğinizi geliştirin

Her kardio egzersizinden sonra gerinme hareketleri yapın. Kaslarınızı uzatarak hem sakatlanmalara karşı kendinizi koruyabilir hem de hareket kabiliyetinizi artırabilirsiniz. Unutmayın; 30’lu yaşlarda fark etmediğiniz ağrıları, 40’lı yaşlarda hissetmeye başlarsınız. Aktif olun ve sağlıklı yaşlanmak için önleminizi alın."

Yorumlar