Egzersiz öncesi beslenme nasıl olur aç mı yoksa tok mu olmalı?

Egzersiz öncesi beslenme nasıl olmalı? Egzersiz öncesi aç mı yoksa tok mu olmak gerekir? Yaptığınız egzersizden sağlıklı verim alabilmek için beslenmeye dikkat!

Egzersiz öncesi beslenme nasıl olur aç mı yoksa tok mu olmalı?

Gerek sağlıklı olmak gerekse fit bir vücuda sahip olmak için yaptığımız egzersizlerden sağlıklı ve gözle görülür bir sonuç almak istiyorsanız egzersiz kurallarında sıklıkla yapılan beslenme hatalarının önüne geçmeniz gerekmektedir. Sıklıkla yapılan hatalardan biri de egzerszi öncesi beslenmedir. Peki egzersiz öncesi beslenme nasıl olmalı? Egzersiz öncesi aç mı yoksa tok mu olmak gerekir? İşte merak ettiğiniz tüm soruların cevabını Liv Hospital Diyet ve Beslenme Uzmanı Orçun Kürüm “Antrenman öncesi bir öğün ile daha uzun süre ve etkili antrenman yaparak daha fazla kalori harcayabilirsiniz. Ayrıca aç karna olduğunuzda ve egzersiz uzun sürdüğünde kas yıkımı da artacaktır ve istenmeyen sonuçlar olacaktır” diyor.

Birçok kişi daha çok yağ yakacağı düşüncesi ile egzersizi aç karnına yapıyor. Bir bakıma doğru fakat kilo verme çabasında olanlar için de yanlış! Çünkü daha çok yağ yakılması vücuttaki depo yağların azalacağı anlamına gelmiyor! 

EGZERSİZ ÖNCESİ BESLENMENİN AMACI NEDİR?

-Hipoglisemiyi önler. Yani hissedilen hafif sersemlik, enerji düşüklüğü, yorgunluk ve göz kararması gibi belirtiler düşük kan şekeri ile alakalıdır!
-Açlığınızı giderir ve midede biriken sıvıyı azaltır.
-Kaslara enerji verir.
-Vücudunuzun spora hazır olduğunu bilir mental olarak da bunun rahatlığıyla daha iyi egzersiz yaparsınız.

egzersiz öncesi beslenme nasıl olur

ANTREMAN ÖNCESİ NE YEMELİ?

Antrenman öncesi ne yenileceği kişiden kişiye, egzersizin türüne, amacına, süreye ve hatta ortamın ısısına göre bile değişkenlik gösterir.
Eğer bir saat içinde antrenman yapılacaksa daha önceden denenip bilinen, sindirimi kolay olan muz, granola bar, küçük bir kase müsli gibi karbonhidratı yüksek ama yağ miktarı az olan gıdalar tercih edilmelidir.
Antrenmana bir saatten daha uzun bir süre varsa ve öncesinden bir şey yenilmeyecekse önceki öğünde karbonhidrattan zengin bir yemek yenilmelidir.
Sabah egzersizinden önce mutlaka kahvaltı yapın

Sabah egzersiz yapmadan önce kahvaltıyı es geçenlerden misiniz? Bu konuda yapılmış araştırmalar, egzersiz öncesi yapılan öğün sayesinde daha iyi ve daha uzun süre performans sergilendiğini gösteriyor. Sporcular üzerinde yapılmış birçok çalışma bunu destekliyor. Yapılan bir araştırmanın sonucunda kahvaltı yapanların, sadece öncesinden su içerek egzersize başlayanlardan daha uzun süre bisiklet sürdüklerini ortaya koymuş.

egzersiz öncesi beslenme nasıl olur aç mı yoksa tok mu olacak

Bunun sebebi gece boyunca kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan glikojen depolarının boşalması ve düşük kan şekeri seviyesi ile yapılan egzersizde yorgunlukların daha erken başlamasıdır. Akşam yemeğinden sonra bir şey tüketilmediyse egzersiz öncesi kan şekerini normal seviyeye getirmek gerekir. Egzersiz öncesi tüketilen ara öğün güne ve saatine göre bile değişkenlik gösterebilir. Fakat sabah erken saatte spor yapanlar için zaman da kısıtlı ise bu bazen taze sıkılmış bir meyve-sebze suyu karışımı bile olabilir.

Yorumlar