Kalça ve basenlere 'nokta atışı'

Fit, güzel, genç ve diri kalçalara sahip olmak için spor yapmak şart. Peki, daha sıkı basen ve kalçalar için yapılması gereken en önemli egzersizler neler?

Kalça ve basenlere 'nokta atışı'

Life Fitness'ın Türkiye Distribütörü Spor Eğitmeni Özgür Güngör, bölgesel incelme yönteminin düzenli egzersiz olduğunu söyleyerek, kalça ve basenlerinden şikayetçi kadınlara şu önerileri verdi:

- Pilates topunu duvar ile beliniz arasına yerleştirin. Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olsun, ayak parmak uçları karşıyı gösterecek, dışarı açmamaya dikkat edin.

- Kollarınızı düz tutarak önde omuz hizanıza kaldırın. Şimdi 10 kademede yavaş yavaş çökerek sandalyede oturur pozisyona gelin. Top duvarda yuvarlanarak sırtınıza gelecek. Sizi öne itmesine izin vermeyin, göğüsler dışarıda!

- Sırt pozisyonunuzu koruyun. 15 saniye o pozisyonda kalın ve yine 10 kademede doğrulun. Çene yukarda, göğüs dışarıda, karın içerde. Dikkat; çökerken diz öne gitmeyecek. Sırtınız duvara paralel olacak.

- Ayakta durun, öne orta-uzun bir adım atın. Eller belde, arkada kalan bacağınızın dizini yere yaklaştırın, tabii öndeki bacağınızı dizden öne doğru bükerek...

- Arka bacağınızın dizi yere en yakın olduğu pozisyonda, öndeki bacağınızın dizi ayağınızla aynı hizaya gelmeli.

Hareketin dinamiği şu şekildedir: Yavaşça öne, yavaşça doğrul. (Tam olarak doğrulmayın, dizler hep bükülü olmalı) 10 kez tekrarlayın, 1 dakika dinlenin ve bacak değiştirin.

- Duvarın önünde dik durun. Ellerinizi öne uzatıp duvara dayayın. Şimdi kalçanızı döndürmeden bir bacağınızı geri doğru kaldırın. Kalçada dönme hareketi olmayacak!

- Yukarıdaki hareketi 10 kez tekrarladıktan sonra ayak değiştirin. İlerleyen zamanlarda ayak bileğinize ağırlık takarak ve elinizde tutacağınız pilates topunu duvara dayayarak aynı hareketi yapabilir, etkilerini artırarak tüm vücudunuza yayabilirsiniz.

Yorumlar