Evden çıkarken parfüm sıkmayı unutmak mı?

Bu unutkanlık artık hiç sorun değil, çünkü dünyaca ünlü markalarla çalışan bir Türk firması parfüm kokusu yayan 'bioperfume' adlı akıllı kumaş ile bir devrim yaratarak tüketiciyi büyüledi.

Evden çıkarken parfüm sıkmayı unutmak mı?

Parfümlü mikrokapsül teknolojisiyle üretilen kumaşların kadın ve erkekler için iki farklı çeşidi bulunuyor. Kumaşla dikilen giysiler gün boyu hoş bir koku yaymanın yanı sıra sigara ve yağ gibi istenmeyen kokuları da uzaklaştırıyor.

Firmanın Genel Müdürü Aşkın Kandil, soruları yanıtlarken, firmalarının 1925 yılında Atatürk’ün talimatıyla kurulduğunu ve 1927 yılında faaliyete geçtiğini söyledi. Firmalarının, cumhuriyet tarihinin ihracat yapan ilk firmaları arasında olduğunu anlatan Kandil, dünya markası olmak vizyonuyla insana ve çevreye saygı prensibinden ödün vermeden, en son teknoloji ve trendleri takip ettiklerini belirtti.

Özellikle son 3 yıldır AR-GE ve ÜR-GE’ye yatırım yaparak tüketici ihtiyaçları doğrultusunda akıllı kumaşlar üzerinde çalıştıklarını belirten Kandil, "Şu an ’Kumaşın 7 Harikası’ konseptli akıllı kumaş koleksiyonumuzda woolstretch, bionic finish, silverplus, slimming, zeropolen, cooldark ve bioparfume olmak üzere çeşitli özelliklere sahip akıllı kumaşlar bulunuyor. Gün boyu hoş parfüm kokusu yayan bioperfume de bunlardan biri. Önümüzdeki dönemde de bütçemizin yüzde 5’ini AR-GE’ye ayırarak akıllı kumaş koleksiyonumuzu genişleteceğiz" dedi.

Parfümlü mikrokapsül teknolojisiyle üretilen "bioperfume" adlı akıllı kumaşın iş hayatının koşturmacasında gün sonunda bile taze bir izlenim bırakmak isteyenlerin gözdesi olacağını dile getiren Kandil, "Bu kumaşın erkek ve kadın için olmak üzere iki çeşidi bulunuyor. Bu kumaşla dikilen giysiler gün boyu hoş bir koku yayıyor. İçeriğindeki aloe vera, deniz yosunu ve E vitamini ile cildin sağlıklı görünmesini de sağlıyor. Sakinleştirici etkiye sahip kumaş, ferah ve enerjik de hissettiriyor" diye konuştu.

Yüzde 100 yün kumaşın içerisinde parfüm yerleştirilmiş sınırsız sayıda mikrokapsül barındırdığını bildiren Aşkın Kandil, hareket halinde patlayan kapsüllerin aktive olmasıyla etrafa hoş koku yayıldığını söyledi.

"Tüketicilerin ihtiyaçları dikkate alınıyor"

Akıllı kumaşları geliştirirken tüketicilerin ihtiyaçlarını dikkate aldıklarını vurgulayan Kandil, firmalarının hedef kitlesini genel olarak şehir ve iş hayatının içinde hem şık hem de rahat olmak isteyen kişilerin oluşturduğunu belirtti.

Hızlı hayat temposuna rağmen günün her saatinde kendini ferah ve temiz hissetmek isteyenleri düşünerek, kadın ve erkeklere özel iki farklı "bioperfume" akıllı kumaş geliştirdiklerini kaydeden Kandil, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yurt dışında da kumaş üretiminde istenmeyen kokuları iten uygulamalar olduğunu biliyoruz. Başta yünlü takım elbiselik kumaş olmak üzere bioperfume ürünümüzün sahip olduğu parfüm kokusu yayma özelliğine sahip başka bir örnekle karşılaşmadık. Erkek hazır giyim üretici müşterilerimizden, özellikle Moskova’dan aldığımız tepkiler çok iyi. Biz, kadın ve erkeklere özel bioperfume kumaş tasarlarken doğrusu erkek tüketicilerin bu denli ilgisini beklemiyorduk.

Tabii ki kadınlar da beklenen ilgiyi fazlasıyla gösterdi. Önceleri inanmaları güç geliyordu. Henüz kumaş halindeyken kumaşı elleriyle ovaladıklarında ortaya çıkan parfüm kokusu onları ikna etti. İçerisine parfüm hapsedilmiş mikrokapsüllerin sınırsız sayıda olması, giysinin kullanım süresince etkisini sürdürmesi, hareket etmedikçe ve giysi kullanılmadığı sürece patlamaması ve parfüm kapsüllerinin eksilmemesi, kuru temizlemeye dayanıklı olması, kendi kullandıkları parfümün önüne geçmemesi gibi özellikleri tercih sebebi oldu.

Ayrıca, sipariş bazında olmak kaydıyla müşterilerimizin istediği özel parfüm veya kokuyu teknoloji partnerimizin desteğiyle kumaşımıza uygulama yeteneğine sahibiz."

Yorumlar