Dudak dolgusu nedir, nasıl yapılır? Dudak dolgusunun bilinmeyenleri nelerdir?

Halk arasında dudaklarımız ve onları güzelleştirmek adına yapılanlar hakkında doğru bilinen yanlışları sizler için derledik!

Dudak dolgusu nedir, nasıl yapılır? Dudak dolgusunun bilinmeyenleri nelerdir?

 Son zamanlarda en çok yapılan estetik operasyonların başında gelen dudak botoksu ile ilgili doğru bildiğiniz yanlışları öğrenmeye hazır mısınız? İşte halk arasında kulaktan dolma bilgilerle yayılan 10 yanlış ve gerçek...

YANLIŞ: Dudak dolguları kalıcıdır, bir kere uygulandığında geri dönüşümü yoktur.
DOĞRU: Dudak hacimlendirme ve şekillendirmede kullanılan dermal dolgu enjeksiyonu kalıcı değil.  Bu dolgular vücut tarafından zamanla emilir. Kişinin yaşam tarzı ve fiziksel yapısı, dış koşullar dudak dolgusunun süresini belirler. 
 
YANLIŞ: Dudak dolgusu uygulaması tehlikeli ve riskli bir uygulamadır. Yan etkileri uzun sürer. 
DOĞRU: Dermal dolgular, işlem uygulanan bireylerin fizyolojik farklılıklarına göre hafif şişlik, kızarıklık veya morarma gibi etkiler yaratsa da enjekte edilen jel, zaten vücutta cilt altında bulunan hyaluronik asidi içerdiği için herhangi bir önemli risk teşkil etmez. Uygulama sonrası belirtiler sadece birkaç gün sürer ve sonrasında herhangi bir rahatsızlık oluşmaz. Son yenilik olan Vycross teknolojisi ile geliştirilmiş ürünler sayesinde şişkinlik, morarma ve ödem gibi yan etkiler minimuma indiriliyor. 
 
YANLIŞ: Dudak dolgusunu sadece kadınlar yaptırabilir.
DOĞRU: Kadınlar veya erkekler, yaşla birlikte cilt altındaki hyaluronik asidin azalması sonucu cilt elastikiyetlerini kaybederler. Bu kayıp dudaklarda sarkma ve uzama meydana getirebilir. Her iki cins de dudak dolgusu yaptırabilir. 
 
YANLIŞ: Enjeksiyon işlemi uzun sürer.
DOĞRU: Enjeksiyon işlemi konunun uzmanı tarafından yapıldığında sadece 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan hızlı ve kolay bir uygulama. Uygulama öncesinde, genellikle lokal uyuşturucu etki gösteren kremler sürülerek 15 dakika sonra enjeksiyona başlanır. 
 
YANLIŞ: İşlem sonrasında fark, birkaç hafta sonra gözlenir.
DOĞRU: İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir, aynaya bakıldığında değişiklik hemen fark edilebilir. Enjeksiyona bağlı bir miktar ödem oluşsa da, soğuk uygulaması ile kısa sürede dağılır.
 
YANLIŞ: Dudak dolgusu ile dudakların şekli değiştirilmez.
DOĞRU: Dudaklar, deneyimli bir estetik uzmanı tarafından doğru enjeksiyon teknikleri ile işlem öncesi tam olarak planlandığı gibi şekillendirilebiliyor. 
 
YANLIŞ: Dudak dolgusu enjeksiyonu sonrasında eve gidip istirahat edilmesi ve birkaç gün sıvı içecekler tüketilmesi gerekiyor.
DOĞRU: Uygulama herhangi bir zamanda, örneğin çalışanlar için öğle tatilinde bile yapılabilir, sonrasında rahatlıkla normal yaşama veya işe geri dönülebilir. Sadece ilk bir saat çok sıcak içecekler tavsiye edilmiyor, çünkü bunlar lokal ödeme sebep olabilirler. 
 
YANLIŞ: Dudak dolgusu enjeksiyonundan sonra dudaklar yapay görünürler.
DOĞRU: Sahte görüntü yapay dolgular ve implantların kullanılmasıyla oluşabilece bir durum. Aşırıya kaçmayan dudak dolgusu ile doğal dudaklar mümkün.
 
YANLIŞ: Dudak dolgusunun etkisi kısa süreli olur.
DOĞRU:  Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi faktörlere bağlı. Vycross teknolojisi ile üretilmiş olan dudak dolgularında 15 aya varan etkinlik görülebiliyor.
 
YANLIŞ: Dolgu yaptırılınca, estetik işlem yapıldığı başkaları tarafından hemen farkedilir.
DOĞRU:  Hekimin teşhisi, deneyimi, kişinin yüz haritasının uzaktan ve yakından iyi değerlendirilmesi ve dudak için uygun ürün seçiminde çok büyük önem taşır. Deneyimli bir hekim tarafından yapılan uygulama, herhangi bir ipucu bırakmaz.

Yorumlar