Fondöten nedir, çeşitleri nelerdir?

Kozmetik her kadının can alıcı konularından biridir. Bugün sizler için makyajın ve kozmetiğin babası olan fondöten çeşitlerini hazırladık.

Fondöten nedir, çeşitleri nelerdir?
-A A+

Her kadının makyaj tarzı, zevki ve renkleri farklıdır. Ancak her kadının ortak paydada birleştiren konu ise kozmetik ürünler ve makyaj malzemeleridir. Her ne kadar her kadının makyaj stili farklı olsa bile kullanılan ürünler aynıdır. Kozmetik ürünlerde en temel ve kadınlar için can alıcı malzemelerden biri ise cilt makyajının vazgeçilmezi fondötendir. Bugün sizler için fondötenin ne olduğundan ve çeşitlerinden bahsettik...

KADINLARIN 1 NUMARALI KOZMETİK ÜRÜNÜ FONDÖTEN NEDİR?

Kadınlar için oldukça önemli olan temel cilt makyajının vagzeçilmezi fondöten, cildinizdeki bazı kusurları kapatmak için, cilt renginizdeki dengesizlikleri düzenlemek amaçlı kullanılan kozmetik ürünüdür. Fondöten denince akla çeşitleri gelmektedir. Bazı kadınlar likit kullanırken bazı kadınlar stick fondoten kullanmayı pratik bulur. 

KAÇ ÇEŞİT FONDÖTEN VARDIR?

1) Likit fondöten; Genellikle likit fondötenleri cildinde çok falza kusuru olmazyan ve az kapatıcılık isteyen kişilerin tercih ettiği bir fondöten türüdür. Bu fondöten sıvı bir yapıya sahip olmakla beraber kişinin tercihine göre sünger veya fırça ile kullanılmaktadır. 

2) Stick dondöten; Fondötenler arasında kapatıcılığı en yüksek olan fondötendir. Genellikle cilt kusurları fazla olan kişiler tercihlerini stick fondötenden yana kullanırlar. Kaşık fırçalar, stippling fırçalar ve parmaklarınızla yaydığınızda daha iyi şekilde verim alabilirsiniz.

3) Krem fondöten; Genellikle gün içerisinde makyajınızı tazeleyemeyeceğiniz bir işte çalışıyorsanız bu fondöten çeşidini kullanabiilirsiniz. Bu fondöteni parmaklarınızla uygulayarak verim alabilirsiniz. 

4) Köpük fondöten: Yapısı ve kıvamı sıvı fondötenden biraz daha yoğundur. Fakat doğallık açısından aynı sıvı fondöten gibi etkilidir. Kıvamı daha koyu olmasına rağmen çizgilere dolmaz. Uygularken parmaklarınızı ya da ince makyaj süngerlerini kullanabilirsiniz.

5) Krem-toz fondöten: Yapısı uygulerken kremsi olan ancak kuruduğında pudramsı bir his yaratan fondötenlerdir. Kırışıklıklara dolma olasılığı yüksektir. Genellikle yağlı ciltlerin kullanımına uygundur. Nemli bir sünger ile uygulanması verimliliği artırır.

6) Pudra: Sıkıştırılmış ya da toz halinde bulunan bu fondötenler orta kapatıcılıktadır. Yapılar sayesinde kırışıklıklara dolmaz. Yağlı ciltler için çok uygundur. Sıkıştırılmış olanları ince bir sünger ile, toz olanları ise yumuşak bir fırça ile uygulanmaya elverişlidir.