Menapoz döneminde saç dökülmesi neden olur anti-aging uygulayın!

Menapoz döneminde saç dökülmesi neden olur? Menapoz döneminde hormon değişikliğine bağlı olarak dökülen saçların bakımı hakkında tüm merak edilenler!

Menapoz döneminde saç dökülmesi neden olur anti-aging  uygulayın!
-A A+

Saç dökülmesi sorunu hem kadınların hem de erkeklerin kabusu durumundadır. Özellikle menapoz dönemine giren kadınların, hormon değişikliğine bağlı olarak saçları dökülmektedir. Bu nedenle bu dönemde uygulanan saç bakımı özen istemektedir. Peki menapoz döneminde saç bakımı nasıl olmalıdır?  Menapoz döneminde olması gereken saç bakımını Saç Bakım Uzmanı Serap Öztürk Niya'dan öğrendik. İşte menapoz döneminde saç bakımı için tüyolar! 

MENAPOZA GİREN KADINLARIN SAÇLARI DÖKÜLMEKTEDİR 

Menapoz döneminde kadınlar bazı sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu sağlık sorunlarından biri de saç dökülmesidir. Menapoza giren kadınların % 50 si saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıyadır. Bu dönemde kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonu azalmaktadır. Vücutta salgılanan bu hormonun azalmasıyla birlikte saçlarda dökülmeye başlar. Sadece saç dökülmesi değil aynı zamanda saçlarda kırılma ve kopma gibi sorunlarda yaşanmaktadır. 

MENAPOZ DÖNEMİNDE SAÇ DÖKÜLMESİNİN BİRÇOK NEDENİ VARDIR 

Menapoz döneminde saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Östrojen hormonunun azalması, saç köklerine giden kan miktarı ve besinlerin azalması, hücre yenilenmesinin ve doku yenilenmesinin azalması, keratinosit denilen hücrelerin bölünme hızının yavaşlayarak keratin üretememesi gibi nedenler menopoz dönemindeki kadınlarda saç dökülmesine neden olur.

SAÇ BAKIM UZMANLARINDAN YARDIM ALIN!

Menapoz döneminde saç dökülmesi sorunu yaşandığından bu dönemde saç bakımına da dikkat edilmesi gerekiyor. Bu dönemde kadınların yaşadığı hormon değişikliğine bağlı olarak kan değerlerini ölçtürmesi gerekiyor. Hormonlarda yaşanana değişikilklere bağlı olarak dökülen saçların bakımı da önem taşıyor. Menopoz döneminde dökülen saçlar, şampuanlar gibi dışarıdan alınacak takviye ile giderilecek bir sorun değildir. Uzun vadede saç dökülmelerinin önüne geçmek ya da azaltmak için saç bakım uzmanlarından yardım alınabilir.

SAÇINIZA ANTİ- AGİNG UYGULAYIN! 

Menapoz döneminde saça uygulanacak belli başlı yöntemlerden biri de saça uygulanan anti-aging uygulamasıdır. Bu uygulamalarla saç dipleri beslenmekte, kan damarları sistemi daha etkin bir şekilde çalışmaktadır. Menapoz döneminde saça uygulanması gereken yöntemlerden bazıları da şunşardır; anti-aging içeren trikolojik uygulamalar, omege 3 ve 6 içeren yağ asitleri, kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan lazer ve terapik uygulamalar, doku iyileştirici amino asitler, azalan östrojen hormonunun etkilerini azaltmak için saça uygulanan bitkisel östrojenler, menopoz döneminde ve sonrasında saça uygulanabilecek yöntemlerdendir. Saçlarda iyileşme genel olarak 4 ila 6 ay arasındadır. Kişinin beslenmesi, genel sağlığı ve yaşadığı saç problemine göre saç iyileşmesinin süresi değişebilir.