Saç incelmesi neden olur hacimli saçlara sahip olmak isteyenler için...

Saç incelmesi neden olur? Saç incelmesi nasıl önlenir? Zaman zaman saça uygulanan yanlış işlemler sonucu saçın yapısı değişebilmektedir. İşte nedenleri...

Saç incelmesi neden olur hacimli saçlara sahip olmak isteyenler için...
-A A+

Saç incelmesi neden olur? Saç incelmesi nasıl önlenir? Saç incelmesinin nedenleri nelerdir? Zaman zaman saç bakım rutinlerinde uygulanan yanlış bakım sonucunda saçın yapısının değişmesine neden olmaktadır. Yapısal olarak kalın saç tellerine sahip olan birinin saçları incelip, ince telli olan saçlar çok kolay yıpranmaktadır. Ancak bu durum dönemsel ve geri dönüşü olan sorunlardır...

SAÇ İNCELMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Saç tellerinin kalın veya ince olması, saç köklerinin yapısıyla ilgilidir. Genetik bir miras olan kök yapısı değiştirilemez. Saç telleri zaman zaman hastalıklar, yaralanmalar, kullanılan ilaçlar, yanlış saç bakım uygulamaları ya da ağır stres gibi çevresel faktörler sebebiyle zayıflayabilir, hatta dökülebilir. Ama bu durum hemen her zaman geçicidir ve şartlar iyileştiğinde saçlar da eski haline geri döner. Sözün özü, saçlar yapısal olarak incelmez; ya zaten incedir ya da dönemsel olarak olumsuz faktörlerden etkilenmiştir.

saç incelmesi neden olur

İnce saçlar kolay ve hızlı şekil alırlar. Fakat aldıkları şekil ve hacim uzun süre dayanmaz, çabuk söner. Saçları ince olan insanlar saçlarının elektriklenmesinden, yıkadıktan sonra düğüm olmasından ve taramakta güçlük çekmekten sık sık şikayet ederler. İnce telli saçlar herhangi bir ürün ile kalınlaşmaz ancak doğru bakım ürünleri, şekillendirme yöntemleri ve kesim modelleri ile saçların daha dolgun gösterilmesi mümkün olur.

SAÇLARIN DAHA HACİMLİ DURMASI İÇİN...

Yaygın kanaatin aksine, ince telli saçın hacmini koruyabilmesi için sık yıkamak gerekir. Özellikle kısa saçları her gün yıkamanın hiçbir sakıncası yoktur. Çoğu insan saç kreminin saçları ağırlaştırdığı ve döktüğünü düşünür ama bu doğru değildir. Özellikle uzun, boyalı saçların yıpranmasını önlemek ve saç uçlarının nemini korumak için mutlaka saç kremi kullanılmalıdır.

saç incelmesi neden olur

Yapısal olarak ince telli olan saçlar, daha kolay yıpranırlar. Saçların rengini sık sık değiştirmek, sürekli maşa ve düzleştirici kullanmak, saçı çok açık tonlarda boyamak yıpranmayı artırır. Saçlar mümkün olduğunca kendi rengine yakın tonda boyanmalı, ısıl işlemler azaltılmalı, bu işlemler öncesinde koruyucu spreyler kullanılmalı. Saçları düzenli olarak uçlarından kestirmek, kırıklarını aldırmak, hem saçların daha hacimli görünmesini sağlar hem de daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

İnce telli saçların modeli de saçın duruşunda ve şekil almasında önemlidir. Omuz ya da çene hizasında ve katlı kesimler saçları daha hacimli gösterir. Banyodan sonra saçlarınızı, başınızı öne eğip tersten kurutursanız ve hacim verici ürünler kullanırsanız, gün boyu saçlarınızın hacmini korumasını sağlayabilirsiniz.