Saçlarınız da nezle olur!

Saç derinizde ağrı hissediyor musunuz? Saçlarınızı şekillendirirken ya da fönlerken batma hissi duyuyorsanız sizin de saçlarınız nezleye yakalanmış olabilir!

Saçlarınız da nezle olur!

Bu duruma saç kökü ağrısı, halk dilinde ise de saç nezlesi adının verildiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Sertaç Sever, saç nezlesinin neden oluştuğuna ve tedavisine dair önemli bilgiler verdi.

Neden oluşur?

Özellikle yoğun saç dökülmeleri sırasında veya dökülme başlamadan önce bu şikayetler ortaya çıkabilir. Saç köklerinin yok olma mesajıdır. Saç nezlesi sık fön, düzleştiriciler veya saçların çok gergin toplanması sonrasında da oluşabilir. Saçları rahat bırakmamız problemi çözecektir. Doktor ve diyetisyen kontrolünde olmayan yoğun, dengesiz çöp adam diyetleri de saç köklerini dermansız düşürebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Eğer kısa süreli bir etki sonucu, saçın gergin toplanması gibi problem oluşmuşsa saçın gevşek toplanması sorunu düzeltir. Eğer şikayetleriniz bir haftayı aşkın bir süredir devam ediyorsa uzmana görünmeniz gerekir. Protein ve vitaminlerden zengin dengeli beslenme, saçların rahat bırakılması sorunu ortadan kaldıracaktır. Tabii bazen stres de bu şikayetlere sebep olabilir. 

Kaynak: hurriyetaile.com

Yorumlar