Çocuğunuz tavşan dudaklı olabilir

İngitere'de yapılan bir araştırmaya göre; hamilelikte sigara içen anneler, çocuklarının el ve ayaklarının özürlü doğmasına neden oluyorlar.

Çocuğunuz tavşan dudaklı olabilir

İngiltere'deki University College of London hastanesi doktorları, hamilelikte sigara tüketilmesinin düşük ve bebeğin normalden zayıf doğması gibi sorunlara yol açabildiğinin blindiğini, yeni araştırmanın anne adaylarını sigarayı bırakmaya zorlayabileceğini belirtiyor..

Çocuğunuz özürlü doğabilir

İngiltere ve Galler'de her yıl doğrudan hamilelikte sigara tüketimiyle bağlantılı olarak yüzlerce özürlü çocuk doğuyor. Geçen yıl bu şekilde doğan bebeklerin sayısı 3700. Son 50 yıl içinde yayımlanmış 172 araştırmadaki verilerin kıyaslanmasıyla gerçekleştirilen çalışma hamilelikte sigara ve doğum kusurlarına odaklandı. 11,7 milyon doğumdan 174 bininde bebeklerin kusurlu olduğu tespit edildi. Bu verilere göre, hamilelikte sigara içen annelerin çocuklarının el ve ayaklarının özürlü olması olasılığı, sigara içmeyen kadınlarınkine kıyasla yüzde 26 daha fazla. Bebeğin tavşan dudaklı ya da yarık damaklı doğma ihtimali de yüzde 28.

 

Yorumlar