Hamilelikte diş bakımı nasıl olmalı ağız kuruluğu diş çürüğün tetikliyor!

Bebek ve kendi sağlığınız için anne adaylarının ekstra dikkat etmesi gereken konulardan biri de dişlerdir!

Hamilelikte diş bakımı nasıl olmalı ağız kuruluğu diş çürüğün tetikliyor!

Hamilelik döneminde hem bebeğin hem de kendi sağlığınızı göz önünde bulundurarak ekstra çaba sarf etmeye zararlı besin alışkanlıklarınızı bir kenara bırakmaya özen göstererek sağlığınıza özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle hamilelik döneminde anne adaylarının özen göstermesi gereken konulardan biride diş ve ağız içi sağlığıdır. Diş Hekimi Mahmut Genç hamilelikte ağız ve diş bakımı konusunda elmaelma.com okurlarına bilgilendirmelerde bulundu.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE DİŞ BAKIMI ÖNEMLİ!

Hamilelik sırasında ağız ve diş sağlığında da bir çok değişiklik meydana gelmektedir.Bu nedenle hamilelikte ağız ve diş sağlığını korumak ekstra önem taşımaktadır. 

Bayanların en özel zamanları olan hamilelik döneminde vücutta birçok değişiklik meydana gelmektedir. Hormonal ve fiziksel değişikliklerin yanında psikolojik değişimler bu dönemde gerçekleşmektedir. Bu değişimler vücutta değişik etkiler yaratmaktadır. Ağız ve diş çevresinde de bu değişimlerin etkilerini hissetmekteyiz.

Hamilelik döneminde hormonal değişimler ve tükürük salgısındaki değişimler ağız florasında farklıklara sebep olmaktadır. Ağız kuruluğu ile diş çürükleri hızlı bir şekilde oluşmakta ve diş kayıplarına kadar gitmektedir. Hormonların değişimleri sebebi ile diş eti bölgesinde enfeksiyonlar gelişmektedir. Aşırı kusma ve mide bulantısı diş sert dokularında kayıplara, erezyonlara sebep olmaktadır..
Bu dönemde ağız ve diş sağlığımızı korumak için normal zamanlardan daha fazla bakımı artırmak ve çürük ve enfeksiyonların oluşmasını engellememiz gerekiyor.

DİŞ FIRÇALAMA SIKLIĞINIZI ARTTIRIN!

Diş fırçalama sıklığımızı artırmak ilk seçenektir. Diş macununa bulantı gelişen bireylerde kokusuz macun veya hiç macunsuz diş fırçalama işlemi yapılabilir.
Ağız gargaraları ve diş ipleri ile fırçalayamadığımız yerler temizlenmeli ve çürük oluşumunun önüne geçilmelidir.

Tedavi gerektiren tüm işlemler hamilelik döneminde de yapılabilir.Hamileliğin geçmesini beklemek diş kayıplarına sebep olabilmektedir.2. trimister diş tedavileri için en güvenli zamandır. 3 ve 6. aylar arasında tüm diş tedavileri güvenle yapılabilir.. Bu dönem anne ve bebek için güvenli zamanlardır. 

Yorumlar