Evde doğal şampuan yapımı hem ekonomik hem sağlıklı!

Evde doğal şampuan nasıl yapılır? Evde basitçe hazırlayabileceğiniz doğal şampuan tariflerini sizler için paylaştık. İşte birbirinden güzel şampuan tarifleri!

Evde doğal şampuan yapımı hem ekonomik hem sağlıklı!

Sağlıklı saçlara sahip olmanın birçok şartı bulunuyor. Fakat neredeyse çok büyük bir önem taşıyan kısmını doğru şampuan seçimi oluşturuyor. Dışarıdan aldığımız şampuanların içerisinde bulunan kimyasallar ne yazık ki saçlarımıza zarar verebiliyor. Ya da organik bir şampuan almaya kalktığımız zaman fiyatları el yakabiliyor. Bütün bunları göz önünde bulundurarak biz de sizlere evde hazırlayabileceğiniz üstelik bittiği zaman yenisini kolaylıkla hazırlayabileceğiniz  doğal şampuan yapımını hazırladık. Bu yöntemle hem saçlarınız sağlığına kavuşacak hem de dışarıdaki ürünlere para harcamaktan kurtulacaksınız. Peki ev yapımı doğal şampuan nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir? İşte malzeme listesi ve hazırlanışı ile birlikte ev yapımı doğal şampuan yapımı! Not: Vereceğimiz bu tarifler her tür saç için uygundur. 

NORMAL SAÇLAR İÇİN:

MALZEMELER: 

3 yemek kaşığı doğal sabun , 2 su bardağı papatya çayı , 5 damla esansiyel yağ (isteğe bağlı olarak), 1 yemek kaşığı shea yağı, 1 yemek kaşığı sıvı gliserin.

HAZIRLANIŞI:

Yoğun bir papatya çayı hazırlayın hazırlayın ve bu karışımı bir kenara koyun.
Sabunu kırın ve plastik bir kaba yerleştirin. Papatya çayını (hala sıcak bir haldeyken) sabunu koyduğunuz kaba dökün. 15 dakika bu şekilde bekletin.
Karışımı tahta bir kaşıkla karıştırırken, kalan malzemeleri de içine ekleyin.
Sıcaklığı yerince azaldıktan sonra bu şampuanı bir kaba koyup saklayın.

KURU SAÇLAR İÇİN: 

MALZEMELER: 

½ su bardağı sıcak su (125 ml), ¼ su bardağı Hindistan cevizi sütü (125 ml), 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı (15 ml), ½ su bardağı gül yaprağı (100 gram)
5 damla gül yağı, 3 yemek kaşığı sabun veya kastil sabunu

HAZIRLANIŞI: 

Suyu bir tencerede ısıtın. Su kaynadığında gül yaprakları içine ekleyin.
15 dakika boyunca bu karışımı düşük sıcaklıkta bırakın. Isıdan alın ve geri kalan maddeleri de içine ekleyin. Sabun tamamen eriyene kadar karıştırın.
Elde ettiğiniz karışımı bir şişeye koymadan önce soğumaya bırakın.Malzemeler

YAĞLI SAÇLAR İÇİN ŞAMPUAN:

MALZEMELER: 

1 su bardağı su, 2 yemek kaşığı doğal sabun veya kastil sabunu, 3 yemek kaşığı nane yaprağı, 5 damla biberiye yağı

HAZIRLANIŞI: 

Suyu bir tencerede ısıtın. Nane yapraklarını ezin ve sıcak suyun içine ekleyin.
Bu karışımı düşük sıcaklıkta yarım saat bu şekilde bırakın. Sonrasında ısıdan alın ve naneyi süzün. Sabunu kırın ve yavaşça karıştırarak karışımın içine ekleyin.
Son olarak biberiye yağını ekleyin ve karışımı bir şişeye koymadan önce soğumasını bekleyin.

Yorumlar